at.gen.tr https://www.at.gen.tr At, At Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, at.gen.tr Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Tue, 31 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Moğol Atı https://www.at.gen.tr/mogol-ati.html Sat, 17 Nov 2018 01:38:02 +0000 Moğol Atı; Moğol atları; kısa boylu, güçlü ve dayanıklı bir at türüdür. Moğol atları için otlar çok önemlidir. Yaşadıkları yerlerde otlar çoraklaştığında güçsüz düşer ve uzun süre dayanamayıp hayatta kalam Moğol Atı; Moğol atları; kısa boylu, güçlü ve dayanıklı bir at türüdür. Moğol atları için otlar çok önemlidir. Yaşadıkları yerlerde otlar çoraklaştığında güçsüz düşer ve uzun süre dayanamayıp hayatta kalamazlar. Moğol atları binicilik için de yetiştirilir. Moğol atları kısa bacaklara sahip olmalarına rağmen hızlı koşabilmektedirler. Moğol atlarının özellikle Moğollar açısından tarihte de önemli yerleri vardır.

Moğol Atlarının Eski Tarihlerden Günümüze Özellikleri; 

Cengiz Han dünyanın en büyük imparatorluğunu kurarken; Moğol atlarının başarısı ve katkısı çok fazladır. Bu  durum bize Moğol atlarının genlerinin güçlü olduğunu göstermektedir. günümüzde Moğolistan'da atlar yine çok önemli bir yere sahip olmakla beraber sayıları da oldukça fazladır. Moğol atlarının boyları yaklaşık olarak; 145 santimetreye kadar varabilmektedir. Yeleleri ve kuyrukları ise oldukça uzundur. Moğol atlarının yeleleri halk tarafından kutsal karşılanır, önemsenir ve korunur. Moğol atları özellikle uzun mesafe koşularında oldukça başarılı bir hayvandır. Yük taşıma gibi işlerde de dirençlidirler. Moğol atları, doğal beslenen ve doğal ortamda yaşayan at türleridir. Doğal otlaklarda beslenen bu hayvanlar, sahibine külfet vermediği için de bir çok kişinin Moğolistan'da birden fazla sayılarda da sahip olduğu bir at olmuştur. Moğol atları geçmişte de aynı şekilde değer bulmuştur. 
Eski tarihlerde Cengiz Han zamanında; uzun mesafeler gidilmek istendiğinde, zaman zaman belli bir yol katedildikten sonra, yolda bekleyen atlar olurmuş ve at değişimi yapılırmış. Ve bu atlarla çok uzun mesafeler aşılabilirmiş. Şimdi de Moğol atlarıyla aynı yarışlar düzenlenmektedir. Bu yarışlar da günlerce sürebilen yarışlardır. 

Sonuç olarak, Eski zamanlarda Moğolların korkulan, çekinilen ve zaferler kazanmış bir topluluk olmasında en büyük etken; Moğol atlarıydı. Eğer Moğollar böyle bir varlığa sahip olmasalardı, belkide ne Cengiz Han, ne de Moğollar tarihe adlarını böyle yazdıramayacaklardı. Bu da bize Moğol atının ne kadar değerli bir at olduğunu göstermektedir.
]]>
Camargue Atı https://www.at.gen.tr/camargue-ati.html Sat, 17 Nov 2018 04:02:06 +0000 Camargue atı, Güney Fransanın yaşam sınırlarını zorlayan bölgeleri olan Rhone deltasının atı olarak bilinmektedir. Bu at türünün tarihçesi eski çağlara dayansa da 1968 yılının Ocak ayında tam olarak bir at türü kabul ed Camargue atı, Güney Fransanın yaşam sınırlarını zorlayan bölgeleri olan Rhone deltasının atı olarak bilinmektedir. Bu at türünün tarihçesi eski çağlara dayansa da 1968 yılının Ocak ayında tam olarak bir at türü kabul edilmiştir. Fransa'nın Lascaux mağarasında görülmekte olan resimlerde camargue atı bu dönemle ilişkisi olması ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmalara göre 19. yüzyılda camargue atına ait fosiller de bu ihtimali desteklemektedir.

Camargue Atının Özellikleri

Camargue atı yaşadığı bölgeden dolayı oldukça dayanıklı atlardır her türlü zorluklarla başa çıkabilirler. Camargue atı yaşadığı bölgede yaşam tarzı olarak önemli bir rol oynamıştır. Özellikle bölgede yaşamakta olan çobanlara bu at oldukça fayda sağlamıştır. Çünkü bu atlar güçlü, dengeli arazi binişi sağladığından çobanlar sığırlarını gütmek amaçlı bu atları kullanmıştır. Camargue atı oldukça ufak bir yapıda görünürler fakat bölgenin bataklıklarına ve sert koşullarına göre binicilerini oldukça iyi bir şekilde taşır ve oldukça cesaretli atlardır. Camargue atı genel olarak 13, 1 ile 14, 1 uzunlukları vardır. Kafaları genel olarak kare biçimindedir, kulakları ise oldukça kısa ve dar yapılıdır. Boyları diğer atlara göre oldukça kısadır ve omuzları geniş değil dardır. Camargue atının kuyrukları uzun olur ve bacakları ise oldukça güçlü yapılıdır ve iyi şekillenmiştir. Bunların yanında bir de oldukça sert ve güçlü olan tırnakları bulunur. Camargue atı bölgenin vahşiliğinden dolayı sert ve vahşi bir yapıları vardır. Ancak atların bu yapılarına göre  eğitime oldukça yatkınlardır.  Camargue atı genel olarak yarı vahşi at olarak bilinmektedir. Camargue atı yazarlar için ve ressamlar için adeta bir ilham kaynağı haline gelmiştir. Oldukça büyüleyici bir at olan Camargue atının en çok cesareti ve ufak yapısına göre dayanıklı oluşu etkilemektedir. Ayrıca Roy Campbell de bu atlardan etkilenmiş olsa gerek ''Camargue'deki Atlar'' isimli bir şiiri bulunmaktadır ve bu atları anlatan en güzel şiir örneği olmayı başarmıştır.
]]>
Berberi Atı https://www.at.gen.tr/berberi-ati.html Sat, 17 Nov 2018 17:50:22 +0000 Berberi Atı, bir ingiliz atıdır. Arap atı olarak da bilinir. Arap ve ingilterenin severek beslediği at türüdür. At farklı ırk atla çiftleştirilerek çoğalır ve melezlenir. Aksi hayvan olduğu için binicilikte fazla tercih edilme Berberi Atı, bir ingiliz atıdır. Arap atı olarak da bilinir. Arap ve ingilterenin severek beslediği at türüdür. At farklı ırk atla çiftleştirilerek çoğalır ve melezlenir. Aksi hayvan olduğu için binicilikte fazla tercih edilmez. Yarış atı olarak yetiştirilir. Yarış yeteneği olan at cinsidir. Hızlı koşabilen asil hayvandır. Düz tüylere sahiptir. Berberi atı diğer atlara göre daha ilgi çeker. Büyük uzun başı vardır. Kulağı sivri ve  az hareket eder. Atın boynu kalın, uzun ve kuvvetlidir. Bedeni uzun ve güçlü yapıya sahiptir. At cinslerin içinde en güçlü olarak bilinir. Ata uzaktan bakıldığında uzun görünüşü vardır. Yandan bakıldığında dikdörtgen şekilde duruşu vardır. Atın 6 adet bel omuruna sahiptir. Kır ve yağız iklimine uyarak yaşar. At cinslerin içinde en hızlı koşan attır. Yarış atı olarak yetiştirilir. At çifleştirilerek çoğalır. Yarış atları olarak at çiftliğinde bakılır.

Berberi Atının  Beslenmesi

Bu at cinsi yarış atı yetiştiricilerin vazgeçilmez at cinsidir. Berberi atı yarış atı olduğu için beslenmesine dikkat edilmelidir. Gücünü arttıracak yem verilmelidir. Saman ile karıştırılan yem yağlı, besleyici olmalıdır. Berberi atı koşu atı olduğu için ek yemler verilmelidir. Mısır, arpa, tuz, ot, tahıl, süt yemi gibi gücünü arttıracak yemler samana ilave edilmelidir. Samana katılan yem kalsiyum, demir, mineral bakımından zengin içerikli olmalıdır. Kuru ot, yeşil ot, yonca ata verilmelidir. Ot balya halinde ise içi açılmalıdır. Pislik, böcek varsa temizlenip at verilmelidir. Atın içtiği su temiz olmalıdır. Atın enfeksiyon kapmaması için hastalanmaması için ahır ortamı temiz olmalıdır.
]]>
Endülüs Atı https://www.at.gen.tr/endulus-ati.html Sat, 17 Nov 2018 18:12:59 +0000 Endülüs Atı, iberya atına dayanan İspanyanın eski bir binek at türlerinden bir tanesidir. İberya yarımadasında yüzyıllardır bu at çeşidi bilinmektedir. Arap soyları ile birlikte günümüzde diğer atların atası sayılmaktad Endülüs Atı, iberya atına dayanan İspanyanın eski bir binek at türlerinden bir tanesidir. İberya yarımadasında yüzyıllardır bu at çeşidi bilinmektedir. Arap soyları ile birlikte günümüzde diğer atların atası sayılmaktadır. Birçok Avrupa atı da bu at karışımı ile oluşturulmuştur. At stil sahibi olabilmesi için İspanyol anlayışı ile yetiştirildi. Dünya da hakimler ve krallar tarafından aranır duruma gelmiştir. Endülüs atlarına yeni bir isim verilmiş ve safkan İspanyol atı ismi verilmiştir. Çok büyük çabalar harcanmış ve dış etkilerle oluşmuş genleri temizlenmiştir. 1960 yıllarında at yetiştiricileri tarafından pedigree kitabı oluşturulmuştur. Portekiz de de bu atlara yeni bir isim verilerek safkan lusitano ismi verilmiştir. Lusitano ve safkan İspanyol atlarının soyları aynı bulunmaktadır. Bu sebeple atlara endülüs veya iberya atları denilmektedir. Endülüs atları günümüzde en popüler barok atları denilmektedir. Toplam olarak 20 000 e yakın oldukları söylenmektedir. Bu atların en çok ilgi duyulması ise Holywood'dur. Film kahramanlarının daha fazla dikkat çekmesi için endülüs atları kullanılmaktadır. Bu filmlere örnek verecek olursak en popüler filmlerden bir tanesi olan yüzüklerin efendisi, gladyatör, truvadır. 

Endülüs Atı Özellikleri: 
 • Endülüs atı iri bir attır.
 • Ortalama olarak cidagosu 155-160 dır.
 • Kaslı bir başı ve büyük badem gözleri bulunmaktadır.
 • Burnu düz veya hafif çıkıntılıdır.
 • Boynu geniş, güçlü ve uzundur. Güzel bir kıvrımı bulunmaktadır. Bedeni ise yuvarlak ve uyumludur.
 • Ensesi geniş, sırtı güçlü ve kaslar görünebilecek bir şekilde düzdür. Çukurluk bulunmamaktadır. 
 • Göğsü geniş ve güçlü görünümlüdür. Sağrı kısa, geniş ve hafif kalkık dır. 
 • Kuyruğu uzun, kıllar gür ve hafif dalgalıdır.
 • Yelesi uzun ve çok gür kılları bulunmaktadır.
 • Bacakları kısa, güçlü vede kaslı dır. Arka bacakları ise hafif aşağıya çekik ve kaslı dır. Toynakları ise bütün ve yüksek sağlamdır.
 • %80 oranında renkleri kır renktedir. Diğer renkler doru, koyu doru ve yağızdır. Bunların dışında ise kestane, açık kestane ve izabel dir.
 • Bu atların standart bir renkleri bulunmamaktadır.
]]>
At Eğitimi https://www.at.gen.tr/at-egitimi.html Sun, 18 Nov 2018 10:26:41 +0000 At eğitimi yapılmadan önce eğitmenin ve atın birbirini tanıması şarttır. Bunun yanı sıra eğitmenin, atların doğasını da iyice kavraması gerekir. Eğitmen ve at arasındaki uyum eğitim sırasında meydana gelebilecek olan zorl At eğitimi yapılmadan önce eğitmenin ve atın birbirini tanıması şarttır. Bunun yanı sıra eğitmenin, atların doğasını da iyice kavraması gerekir. Eğitmen ve at arasındaki uyum eğitim sırasında meydana gelebilecek olan zorlukları da bir nebze olsun önleyebilir. Bundan sonraki adım eğitmenin teknik olarak uygulayacağı bir eğitimi kapsar. 

At eğitiminde yapılması gerekenler
 • Atın diyetine dikkat edilmesi gerekir. Sıcak kanlı atlar daha az proteine ihtiyaç duyar. Bu yüzden sıcakkanlı atların aşırı beslenmesi önerilmez.
 • Atlara sakin davranması gerektiğini öğretilmeli ve agresif olduğu anlarda onu sakinleştirmenin yolu kavranmalıdır.
 • Atlar kovadan beslenilmeli ona elle yedirmeye çalışılmamalı ve başkalarının da yapmasına müsaade edilmemelidir.
 • Atlar uygun bir şekilde uyarılmalı. Etkileyici bir ses yüksekliğiyle ona sınırlarını hatırlatılmalıdır.
 • Dizginler atları durdurmak için son çare olarak düşünülmelidir.
 • Atı tekmelemek yerine ona beden dili öğretilmeli ve beden işaretiyle git denildiğinde gitmesi sağlanmalıdır.
 • At eğitiminde göbek düğmesi gitmek istenilen yöne doğru yönlendirilmelidir.
]]>
Hazar Atı https://www.at.gen.tr/hazar-ati.html Mon, 19 Nov 2018 10:25:50 +0000 Hazar Atı; Hazar atı, Türk at ırklarından biridir. Türkler geçmişten günümüze bir çok at yetiştirmişlerdir. Bunlardan biri de Hazar atıdır. Hazar atı, günümüzde ise Türkiye dışında olan bir at türüdür. Hazar atl Hazar Atı; Hazar atı, Türk at ırklarından biridir. Türkler geçmişten günümüze bir çok at yetiştirmişlerdir. Bunlardan biri de Hazar atıdır. Hazar atı, günümüzde ise Türkiye dışında olan bir at türüdür. Hazar atları günümüzde, Azeri Türkleri ve farklı bazı ülkelerde yetiştirilmektedir. Hazar atları; 1960'lı yıllarda incelenmiş ve üstün özellikleri sebebi ile farklı ülkelere gönderilmiştir.  Görünüşü çok güzel, bir at türüdür. Geniş alınlı, iri gözlü, küçük kulak yapısına sahip, genişçe burunlu bir attır. Dar bir vücudu, uzun bir boynu, sağlam bacakları vardır. Hızlı koşan bir at türüdür. Uzunluğu yaklaşık olarak 120 cm. ye kadar çıkmaktadır. Yerine göre yük taşıma atı olarak ta kullanılmaktadırlar. 

Hazar Atı Ve Tarihteki Yeri;

Türkler' de at her zaman çok değer verilen bir hayvan olmuştur. Tarihimizde atların yeri apayrıdır. Türkler bir çok ırk ile yeni ırk atlar meydana getirmeye çalışmışlardır. Hazar atı da Türklere ait bir at türüdür. Türklerin yetiştirdikleri atların, dolayısı ile Hazar atlarının bazı özellikleri vardır. Türklerin yetiştirdikleri atlarda, Türk karakterinin etkileri görülmekteydi.  

Hazar Atının Özellikleri;

Hazar atları; çevik, hızlı, dayanıklı bir at türüydü. Hazar atlarının da bir insandaki gibi gururlu, cesur tavırları vardı. Hazar atları; sahibine bağlı, vefalı atlardı. Hazar atlarının harika bir genetik yapıları vardı. O zamanlar at eğitimi ve yetiştiriciliği Türklerde çok yoğunken, günümüzde bazı ülkelerde Türklerden daha fazla at yetiştiriciliği, at ırkları gibi konularda araştırmalar yapılmaktadır. Hazar atlarının günümüzde Türkiye dışında olması da bu durumu bize açıklamaktadır. Hazar atlarının karakteristik yapısı da bulunduğu yer ve yetiştirme stilleri açısından muhtemelen değişmiş olabilir
]]>
Orlov https://www.at.gen.tr/orlov.html Mon, 19 Nov 2018 12:59:01 +0000 Orlov: Rusya'da yetiştirilen, kendisine değer verilen ve kıymeti çok fazla olan bir at cinsidir. Orlov atının soyu aslında Türk atı soyundan gelmektedir. Anlatılan bir rivayete göre ziraat yapmakla uğraşan ve atları Orlov: Rusya'da yetiştirilen, kendisine değer verilen ve kıymeti çok fazla olan bir at cinsidir. Orlov atının soyu aslında Türk atı soyundan gelmektedir. Anlatılan bir rivayete göre ziraat yapmakla uğraşan ve atları çok seven Graf adında bir çiftçiye, Orlov çok sevdiği beyaz renkli Türk atını verdi. Bu at dört yavru verdikten sonra ansızın ölür. Bir kaç senenin sonunda bu beyaz atın soyundan Krenovoda tam bir sürü meydana gelir. Ünlü Orlov atları ırkı da bu şekilde oluşur. Orlov atları, Rusya’da o zamandan sonra, at yetiştiriciliğinde bir dönüş oldu. Orlov atları çevik tabiatı, hareketliliği ile kendini göstermektedir. Batı Avrupa ülkeleri ile Amerika’da çok değer verilir, Orlov atı yorgunluk bilmezdi. Ruslar, şimdi bu atları milli başarıları gibi görerek, canlı bir abide yerine koymaktadırlar. Ruslar yakın tarihlerde Orlov atlarının 230. yıl dönümünü kutlamışlardır.

Orlov Atının Karakteri:

Binicilik tarih yazarı ünlü V. O. Vitt, binek atının Orlov’ un tarihini tam olarak yazmıştır. Orlov atı; güzel başlı doru renkte, gezi ve eğlence için çok uygun, fiziki ve doğasının yapısından dolayı, ağır savaşlara karşı dayanabilecek güçte, törenlerde yapılan resmi geçitlerde yeterli zarafet ve gösterişe sahip, süvari atlarına yaptırılan ve dresaj denilen jimnastik hareketlerini yapabilecek kabiliyete sahip bir attır. Kont Orlov, ilk olarak bir atın iri vücudunu rahat taşıyabilecek büyük bir at yapısı oluşturmak için uğraştı. Kendi ismini verdiği bu binek atını ise, Asya ile Arap (Türkmen Türk ve Pers,) atlarından oluşan saf kan ve sıcakkanlı (en fazla; İspanyol, Lipizen ,İtalyan Danimarka ) atları ile komplike olarak oluşan bir melezleşmesinin ortak ürünü olarak üretti.
]]>
Amerikan Benekli At https://www.at.gen.tr/amerikan-benekli-at.html Tue, 20 Nov 2018 01:47:47 +0000 Amerikan benekli at: Bu atlar İspanyol fatihlerinin soyundan gelir. Amerika'nın batı bölümünün bir parçası olmuştur. Hatta Amerika'nın yerlileri bu atların beneklerinin kutsal işaret olduklarına inanıyorlardı. Bu atların evcil Amerikan benekli at: Bu atlar İspanyol fatihlerinin soyundan gelir. Amerika'nın batı bölümünün bir parçası olmuştur. Hatta Amerika'nın yerlileri bu atların beneklerinin kutsal işaret olduklarına inanıyorlardı. Bu atların evcilleştirmesi ve çalışma kabiliyeti nedeniyle kovboylar tarafından sürü işlerinde kullanılırlardı.

Amerikan benekli at özellikleri:

Benekli atlar genellikle güçlü ve kemiklidir. Çok yönlü bir yapıya sahiptir. Boyun ve kafasındaki benekler bu atlara ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu atların soyunu benekli atların renkli derisi belirler. Çünkü bu atların en önemli özelliği benekleridir. Bu bebeklerin şekilleri sonsuzdur ancak genellikle yuvarlak hatlı olup göğüsten boyuna doğru uzanır. Kuyrukları iki renklidir. Ayrıca her ayın benekleri diğerinden farklıdır. Uysal, zeki, kolay eğitilebilir bir ırktır. Biniş, genel çiftlik işleri, iz sürme işleri için rahatlıkla kullanılabilirler. Çünkü bu atlar kolay eğitilebilir ve çok uysal oldukları için çalışma hayatında rahatça kullanabilirsiniz. Tahminlere göre şuan bir milyonun üzerinde benekli at olduğu tahmin edilmektedir.
]]>
Shetland Midillisi https://www.at.gen.tr/shetland-midillisi.html Tue, 20 Nov 2018 07:39:03 +0000 Shetland Midillisi; Bir at çiftliği, hayvanat bahçesi yada sirke gittiyseniz eğer mutlaka bu sevimli atları görmüş olmalısınız. Ortalama 5-6 yaşlarında ki bir çocuğun boyu kadar cidago yüksekliğine sahip bu sevimli atlar Shetland Midillisi; Bir at çiftliği, hayvanat bahçesi yada sirke gittiyseniz eğer mutlaka bu sevimli atları görmüş olmalısınız. Ortalama 5-6 yaşlarında ki bir çocuğun boyu kadar cidago yüksekliğine sahip bu sevimli atlar uzun yele ve kuyruklarıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Shetland Midillisi; adından da anlaşılacağı üzere İskoçya da yetiştirilen özel bir türdür. İskoçya'nın daha da doğusunda bulunan ve sert iklime sahip olan Shetland adalarında binlerce yıllık geçmişi olan son derece dayanıklı olan Shetland midillisi aynı zaman da son derece de akıllıdırlar. Çabuk öğrenme yetenekleri ve uysallıkları sayesinde günümüzde görme engelliler için eğitilen köpeklerin yerini almaktadırlar.  Hipoterapi merkezlerinde ve binicilik eğitim merkezlerinde çocuklara özel hizmet vermektedirler.

Arkeologlar tarafından yapılan kazılar sonucu tunç çağından günümüze kadar Shetland adalarında varlıkları bilinen bu küçük akıllı atların İskandinav adalarına da sonradan geçtikleri varsayılmaktadır. İskoçya'nın en eski ve köklü halkı olan Keltlerin yetiştirdikleri atlara çok benzediklerinden dolayı bu adalara da yine aynı halk tarafından dayanıklı oluşlarından dolayı getirildiği düşünülmektedir. Soğuk iklim koşulları ve az yiyecekle bile yetinebilen Shetland midillisi, tarih boyunca bölge halkının en önemli yardımcıları olmuşlardır.

Shetland Midillisi'nin Genel Özellikleri:


Shetland midillisi bütün at türleri içerisinde eşi benzeri olmayan bir türdür. Yuvarlak yüz hatları, geniş ve aralıklı gözleri, uyumlu ve küçük kulakları ile küçük bir kafa yapısı vardır. Adaların soğuk ve sert geçen iklimine ayak uydurabilmelerini sağlayan küçük tıknaz gövdesi ve kısa, güçlü bacakları sayesinde derin karların içinde bile zorlanmadan yürüyebilmektedirler. Bu ufak tefek yapısına rağmen oldukça iri kemik yapıları bulunmaktadır. Geniş ve kısa olan gövdeleri oldukça sık ve uzun tüylere sahiptir ayrıca yele ve kuyrukları sert kışa ayak uydurmalarını sağlayan en önemli fiziksel özelliklerini oluşturur. Aynı zaman da kış aylarında bu tüylerinde gözle görülür bir uzamada meydana gelmektedir. Kas ve kemik yapıları sayesinde 8-9 katı kadar yük taşıyabilmektedirler. Beslenme durumlarına göre 30 yıl kadar yaşayabilirler. Shetland midillisinin cidago yüksekliği ortalama 70-117 santimetre arasında değişmektedir. Alacalı ve pinto renklerde dahil hemen hemen her renkte donlara sahiptirler. Shetland Midillileri diğer at türlerine nazaran oldukça akıllı atlardır. Bu nedenle iyi eğitilmeleri gerekmektedirler. Eğer eğitimlerine yeterince önem verilmez ise inatçı, söz dinlemeyen ve şımarık bir at olurlar.
]]>
Çin Atı https://www.at.gen.tr/cin-ati.html Wed, 21 Nov 2018 07:10:15 +0000 Çin Atı, Asırlardır birlikte yaşadığımız, insanoğlunun ilk evcilleştirdiği, kimine can arkadaşı, kimine yol arkadaşı, kimine iş arkadaşı olan atlar memeli hayvanlardan biridir. İnsanlar atları, bir yerden bir yere gitmek Çin Atı, Asırlardır birlikte yaşadığımız, insanoğlunun ilk evcilleştirdiği, kimine can arkadaşı, kimine yol arkadaşı, kimine iş arkadaşı olan atlar memeli hayvanlardan biridir. İnsanlar atları, bir yerden bir yere gitmek için veya taşımacılıkta kullanmışlardır. Halen de bu işler için bir çok ülkede ve ülkemizde de kullanılmaktadır. Artık günümüzde atları, köylerde taşımacılıkta, şehirlerde, turistlik şehirlerde insanları gezdirirken görebiliyoruz.  Bunun dışında atlar, daha çok sportif amaçlarla, hipodrom yarışçılığı, bazı bölge ve illerde ata sporu olarak cirit, engel atlama gibi pek çok dalda hizmet vermekte ve yardım etmekteler.  

Çin Atının Özellikleri ve Yaşamı: Çin atı, bacakları diğer at türlerine göre daha uzun olduğu ve yarışlarda kullanılmadığı bu iş için uygun olmadıkları bilinir. Kısa mesafelerde hızlı koşamaz ama, uzun mesafede normal atlardan daha fazla yol alırlar. Çok dayanıklıdırlar. Çin atı, tarih boyunca Orta Asya insan toplulukları tarafından beğenilip kullanılmıştır. Yarışmacılıkta kullanılmadığı için,  türlerinin tükenme tehlikesi altındadırlar. Beslenmeleri çok zor değildir, az yiyecekle her tür hava şartına dayanır ve ayakta kalırlar. Çin atı  25-36 yıl arası ömür sürerler. Çin atının bazıları 15 yaşına kadar  doğururlar. On bir aylık gebelik süresinden sonra, bir yavru dünyaya getirirler.
]]>
Belçika Atı https://www.at.gen.tr/belcika-ati.html Wed, 21 Nov 2018 23:51:13 +0000 Belçika Atı, orta çağların en donanımlı askerlerini bile kolaylıkla sırtlayabilecek kadar güçlü ve o dönemlerin Avrupa'sında vazgeçilmez bir savaş atı olmuştur. Her ne kadar artık günümüzde bu atlar savaşlar da kullanı Belçika Atı, orta çağların en donanımlı askerlerini bile kolaylıkla sırtlayabilecek kadar güçlü ve o dönemlerin Avrupa'sında vazgeçilmez bir savaş atı olmuştur. Her ne kadar artık günümüzde bu atlar savaşlar da kullanılmasalar da soyları savaş atlarına kadar uzanmaktadır. Avrupa'nın eski yazarları tarafında Büyük Atlar olarak betimlenen Belçika Atları, günümüzde Belçika ve Hollanda da Flemish olarak da bilinen küçük bir bölge olan batı Avrupa'nın ortasında yetiştirilmekteydi. Orta çağın ağır şekilde donatılmış askerlerini savaş meydanlarına taşımakla sorumluydular.  Aynı zamanda taşıdıkları şövalyelerin yanı sıra kendileri de zırhlara sahiptiler. Avrupa'nın bir bölümünde Sezar zamanında bulundukları bilinmektedir.

Artık savaşlar da atların yerlerini teknolojik savaş makineleri gelmeye başlayınca atların kullanımı da farklı alanlara kaydı. Bunların başında ise Belçika Atının gücünden son derece faydalanacak olan endüstri ve tarım gelmekteydi. Bu durum fark edilince, ihracatın kapısı açıldı ve Belçika sınırlarından çıkması ile at yetiştiricilerine ciddi anlamda  kazanç kapısı haline geldi. Belçika bu ticaretin ana damarıydı ve her yere buradan ihraç edildi. Büyük Belçika Atlarının ana yurdu olan Belçika, hali hazırda elinde bulunan bu genetik materyali rafine etmek ve düzeltmek konusunda da önemli bir rol oynamıştır. Eskinin savaş atı günümüzün de yük çekme atı haline gelen Belçika Atı, ulusal miras ve figüratif bir sembol haline gelmiş ve ülke için ciddi finansal kaynak olmuştur. 1897'de Belçika hükümeti ahırlarında kullanılması amacı ile Rusya, Almanya, İtalya, Fransa gibi birçok ülkeye aygırlar ihraç eti ve daha sonra kısa süre içinde Avrupa'nın bir çok imparatorluğuna ihraç başladı.

Belçika Atı Fiziksel Özellikleri:

Belçika Atının ortalama cidago yüksekliği 170 santimetreyi geçmektedir. Ağırlıkları ise 1 ton civarında olan bu at kendi ağırlığının 5 katı kadar yükleri çekebilmektedir. Bu devasa yapısı ve gücüne karşılık Belçika atı oldukça insancıl ve yumuşak huylu bir türdür. Belçika atlarının genellikle bacaklarında kır sekiler bulunmaktadır. Avrupa da günümüze kadar gelmiş Belçika atları, yük çekme işlerinde kullanılan atların atası denecek kadar genetik miras bırakmışlardır.
]]>
Oldenburg Atı https://www.at.gen.tr/oldenburg-ati.html Thu, 22 Nov 2018 05:17:54 +0000 Oldenburg atı, Almanya'nın kuzey bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu bölgede eskiden Oldenburg Krallığı hüküm sürmekteydi. Bu at türünün ismi de buradan gelmektedir. Bu at türünün oluşumu Herze Anton Gunther Van Oldenbu Oldenburg atı, Almanya'nın kuzey bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu bölgede eskiden Oldenburg Krallığı hüküm sürmekteydi. Bu at türünün ismi de buradan gelmektedir. Bu at türünün oluşumu Herze Anton Gunther Van Oldenburg' un çalışmaları sayesinde olmuştur. Frisian türü kısraklar ile İspanya ve İtalya'dan seçkin aygırları kullanarak yeni bir tür ortaya çıkartmıştır. Temel amaç spor atı yetiştirmek olmuştur. 

Oldenburg atı en iyi Avrupa Thoroughbred aygırları ile çiftleşmiştir. Bu çiftleşmeden ortaya çıkan kısraklar Avrupa'nın en iyi binek atlarıyla çiftleşmiş ve bu üretimin sonucunda Oldenburg atları oluşmuştur. Dünyanın en başarılı, en modern spor atları haline gelmiştir.

Oldenburg atının özellikleri
 • Oldenburg atlarının başı büyük, asil ve boynu uzundur. İyi bir baş boyun bağlantısı vardır.
 • Omuzları uzun ve doğru bir açıyla diğer atlara göre iyi bir pozisyondadır.
 • Biniciyi doğru pozisyonda ve rahat tutabilmek için cidagonun yeterli seviyede uzun olması gerekir. Bu özellikte bu türde mevcuttur. Oldenburg atlarının cidago boyu  160-163 santimetredir.
 • Güçlü bir sırt yapısı vardır.
 • Bacakların kas yapısı güçlü, gelişmiş eklemleri, iyi yapılanmış tırnak ve kemikleri vardır.
 • Oldenburg atı kendi ağırlığını taşıyabilir. Arka dirseklerinden destek alarak dengede kalabilir. 
 • Esnek ve enerji dolu hareketleri ile kendini belli eder. Yaylanan sırtı ona bu konuda yardımcı olur. 
 • Diğer atlara kıyasla çok daha güçlü ve aynı zamanda esnek bir yapısı vardır.
 • Oldenburg atı tam bir spor atıdır. 
 • Diğer atlara kıyasla çok daha iri, güçlü bir vücuda sahiptirler. 
]]>
Trakehner Atları https://www.at.gen.tr/trakehner-atlari.html Fri, 23 Nov 2018 03:09:42 +0000 Trahkehner Atları, Trahkehner atlarının eskiye dayanan bir geçmişi vardır. Trahkehner atları kuvvetli ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için 1732 yılında  Prusya Kralı tarafından oluşturulan bir cinstir. Bu cins atların Trahkehner Atları, Trahkehner atlarının eskiye dayanan bir geçmişi vardır. Trahkehner atları kuvvetli ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için 1732 yılında  Prusya Kralı tarafından oluşturulan bir cinstir. Bu cins atların oluşturulmasındaki en büyük sebeplerden biride askerlerin silah, cephanelik ve yiyecek sevkiyatını daha hızlı ve kolay yapmalarıdır. Teknolojinin gelişmediği eski zamanlarda savaşlarda ve günlük hayattaki ulaşım atlarla ve binek hayvanlarıyla yapılmakta olduğu için trahkehner atları yetiştirilmiş ve tercih edilmiştir. En iyi ve güçlü atlar çiftleştirilme için  kullanılmış diğer atlar ise binek atı olarak tercih edilmiştir. Şimdide trahkehner atlarının özelliklerinden bahsedelim.

Trahkehner Atları Özellikleri Nelerdir

Trahkehner atları ılıkkan cinsinin en eskilerinden biri olarak bilinmektedir. Trahkehner atlarının vücut yapısı esnek ve atletik özelliktedir. Akıllı ve arkadaş canlısı olarak nitelendirilebilecek özelliklere sahiptir. Güçlü ve sağlam bir yapıya sahip olan trahkehner atları aynı zamanda heybetli vücuda sahiptir. Boyu ortalama 165 santimetredir. Trahkehner atlarının bir diğer özelliği ise iskelet ve kas yapısının güçlü ve darbelere dayanıklı olmasıdır. Vücut yapısı olarak diğer ılıkkan hayvanlara göre zarif bir yapıdadır. Trahkehner atları için süper performans atı demek mümkündür. Trahkehner atlarının derin ve kavisli bir omuz yapısı vardır. Sırtının uzun olmasından kaynaklı olarak konforlu bir yapıya sahiptir. Dresajda başarılıdır. Aynı zamanda trahkehner atları güçlü eklem yapısı ve kuvvetli sağrısı ile süper bir atlama atı olarak bilinmektedir. Sahibine son derece itaatkar olan bu arkadaş canlısı dost aynı zamanda dikkatli, yetenekli bir gözlemcidir.

Trahkehner Atları  İsmini Nereden Alır

Trahkehner atları isimlerini kurulan Trahkehner Kraliyet Harası'ndan almıştır. Burada doğan atlara Trahkehner atları denilmiştir. Trahkehner atlarından elde edilen kısraklar trahkehner cinsine ait aygırlarla çiftleştirilerek oluşturulmuştur. Doğu Prusya ismiyle anılan bir diğer at türü de profesyonel yetiştiriciler tarafından bu şekilde çiftleştirilmiştir. Trahkehner adı 2. Dünya Savaşının sonuna kadar hem Doğu Prusya kanı hem de trahkehner kanı taşıyan atlara denilmiştir.
]]>
Shire Atı https://www.at.gen.tr/shire-ati.html Sat, 24 Nov 2018 02:49:40 +0000 Shire Atı, Soyu İngiliz soğuk kanlı at ırklarına dayanan Shire Atı, 180 cm uzunluğunda ve 1 ton ağırlığındadır. Bu ırktaki en ağır olan attır.  Adımları çok yavaştır. Ağırlığından dolayı beş tonluk bir yükü Shire Atı, Soyu İngiliz soğuk kanlı at ırklarına dayanan Shire Atı, 180 cm uzunluğunda ve 1 ton ağırlığındadır. Bu ırktaki en ağır olan attır.  Adımları çok yavaştır. Ağırlığından dolayı beş tonluk bir yükü çekebilir. Bu dev yapısı ve iri cüssesine rağmen Shire Atı çok yumuşak huylu bir hayvandır. 

Shire atından daha iri bir at varsa şüphesiz ki o Belçika atıdır. Ama Belçika Atı Shire atı kadar uzun değildir. Ağır çekim işlerinde kullanılan mükemmel atlardan biridir. Shire atı tepeden tırnağa zırh ve silahla donatılmış bir süvariyi taşıyabilecek kadar güçlüdür. 

Rivayete göre Orta Çağ savaş atlarından geldiği de söylenmektedir. Ama ağır atların ilk soyları zırhlı savaşçı askerlerin çağından ancak iki yüzyıl sonra geliştirilmiştir.  Ayaklarının arkasında ve yan taraflarında 'telek' adı verilen uzun kıllar vardır. Bu hayvanda her çeşit dona rastlamak mümkündür. Suffolk Atlarının da donu mutlaka kızılımsı kahve rengidir. Başka renkte olması mümkün değildir. Bu özelliğiyle kolayca tanınır ve Shire atından ayırt edilebilir. Clydessdale atları İskoçya'da 18.yüzyıldan beri soyu devam eden yerli atlardan biridir. Shire atı kadar cüsseli olmadığından dolayı daha hareketlidir. Bacaklarında ve bazen gövdesinin alt kısımlarında beyaz tüyler görülür. Shire atı gibi, Clydesdale atı da dizlerinden bileklerine kadar ipek gibi devasal beyaz tüylerden oluşan adeta püsküller vardır. Bir çok yönünden Suffolk Atıyla benzerlik gösteren bu atın da rengi hiç değişmez ve her zaman boz ve yağıza yakındır.
]]>
İngiliz Atı https://www.at.gen.tr/ingiliz-ati.html Sat, 24 Nov 2018 16:58:04 +0000 İngiliz atı, aslında sanılanın aksine İngiltere kökenli bir at cinsi değildir. 1683-1730 yıllarında İngiltere'ye getirilmiş olan Darley Arabian, Byerley Türk ve Godolphin Arabian adlı Arap aygırları soyundan gelen İngiliz atı İngiliz atı, aslında sanılanın aksine İngiltere kökenli bir at cinsi değildir. 1683-1730 yıllarında İngiltere'ye getirilmiş olan Darley Arabian, Byerley Türk ve Godolphin Arabian adlı Arap aygırları soyundan gelen İngiliz atı çok yönlü melezlemeyle elde edilmiştir. Tüm safkan İngiliz atları bu şekilde Arap aygırı ve İngiliz kısraklarından üretilmiştir. Zekasını ve dayanıklılığını Arap atından alan, iriliğini ve hızını İngiliz atından alan safkan İngiliz atı kısa mesafeleri hızlı koşma özelliğiyle tanınır. Bacakları Srap atına kıyasla daha uzun olur. Gösterişli bir yapısı olan İngiliz atı safkan Arap atıyla beraber koşarsa, kısa zamanda 150 metre kadar fark atabilir. Bu yüzden yarış atları koşularda Arap ve İngiliz ırkları olarak aralarında koşturulur. Dünyada çoğu ülkede Arap atları yarışlarda koşturulmaz. Ülkemizde İngiliz atı Türkiye Jokey Kulübü ve özel haralarda yarış atı olarak yetiştirilir. İngiliz atı Veliefendi Hipodromunda ilk defa 1922 yılında yarış atı olarak koşturulmuştur. İngiliz atı hem iyi bir yarış atı, hem de binek atı olur. Bu ırktaki atlar genellikle yarışlarda kullanılmak üzere yetiştirilir.

İngiliz atı özellikleri nelerdir
 • İngiliz atı donu yani rengi genellikle al ve doru olur. Nadiren yağız ve kır İngiliz atı da olabilir. Atlarda başta ve bacaklarda beyazlıklar olabilir.
 • Cidago yüksekliği ise 165-170 cm arasıdır
 • İngiliz atı adaptasyon sorunu yaşamaz
 • İngiliz atı ülkemizde yarış atı olarak kullanılır
 • Bu at ırkı gelişimini 2 yaşına geldiğinde tamamlar ve koşu yaşamına bu yaştan sonra başlar.
 • Atların damızlık olarak kullanımı da 4 yaşından sonra olur.
 • İngiliz atı gebelik süresi de 330-340 gün arasındadır.
İngiliz atı koşma biçimleri

İngiliz atı hız ve kuvvet özelliklerine aynı anda sahip bir at ırkıdır. Ayrıca binicisini rahat taşıması, komutlara hızlı bir şekilde uyması gibi özellikleri de vardır. Koşu şekli de atın önemli özellikleri arasındadır. Normal yürüyüş sırasında atın bütün ayakları bağımsız olarak hareket eder. Süratini arttığı tırıs şeklinde ön ve arka ayaklar çapraz olarak aynı zamanda hareket eder. Rahvan biçiminde ise, aynı tarafta olan ön ve arka ayaklar birlikte adım atar. Dörtnala denilen en hızlı koşma biçiminde ise, atın bir ara tüm ayakları yani dört ayağı birden yerden kesilir. Bu şekilde dört nala koşma hızlı olur, ancak at için oldukça yorucudur. Rahvan koşan bir at dört nala koşan bir atı en sonunda yakalayabilir. Çünkü at koşunun sonuna doğru yorulur ve hızı kesilir. At yarışları geçmişten bugüne kadar her toplumda, her kültürde düzenlenmiştir. Resmi olarak at yarışlarının başlaması 17. yüzyılda olmuştur. İngiliz atı yapısal özellikleri, hızlı koşmaları nedeniyle at yarışlarının gözde at ırkı olmuştur.

İngiliz atı kendine has yapısal özelliklere sahiptir

İngiliz atı uzun mesafelerde hızını koruyabilen bir ırktır. Sadece at yarışında değil, avcılıkta, polo, engel atlama, eventing gibi alanlarda da tercih edilen at ırkıdır. Bunların dışında yeni at ırklarının elde edilmesinde de İngiliz atı kullanılır. At yetiştiricileri alanında hız ve dayanıklılık sembolü olarak gösterilen İngiliz atı, bu özellikleri yüzünden sekteye uğramadan uzun yıllardır üretilmektedir. İnce başıyla, zeka fışkıran geniş gözleri atların diğer ırklardan ayrılmasına yeterlidir. Adaleli, geniş omuzları, dar ve derin kolonları atların karakteristik özellikleri arasındadır. İngiliz atının arka bacaklarında üst taraftaki kemik yapısı, bölgede güçlü, uzun kas yapısının yerleşmesine yardımcı olur. Uzun uyluk kemiği kalça kemiğiyle geniş açılıdır. Bunların güçlü bir kas yapısı vardır.
]]>
Tay https://www.at.gen.tr/tay.html Sun, 25 Nov 2018 12:45:29 +0000 Tay, Otobur memeli ve tek tırnaklı hayvanlar grubunda yer alan atın yavrusu olarak bilinir.  0-3 yaş aralığında yer alan tay; doğduğu andan itibaren bakıma muhtaç bir şekilde yaşamını sürdürür. Birçok ırka ait tay türleri Tay, Otobur memeli ve tek tırnaklı hayvanlar grubunda yer alan atın yavrusu olarak bilinir.  0-3 yaş aralığında yer alan tay; doğduğu andan itibaren bakıma muhtaç bir şekilde yaşamını sürdürür. Birçok ırka ait tay türleri vardır. Çeşitli tüy renkleri, kısa kulakları, uzun kıl yapısına sahip yelesi ve kuyruğu olan bu hayvan oldukça sevimlidir. Yavru olduğu için binek hayvanı kapsamında ön planda tutulmayan tay belirli şartlar altında vücut gelişimini devam ettirmektedir. Kemik sayısı yoğun olan bu hayvan çevik ve atılgan olup sahiplenildiğinde itaatkar bir davranış sergiler. İç güdüsü yüksek olduğu için uykusu olası bir tehlikeye karşı hafiftir.

Tay Bakımı

Doğal yaşam alanından uzak tutulup evcil hale getirilen taylar birtakım bakımlar ile hayata tutunmaktadır. Özellikle beslenme açısından belirli bir dönem annesinin sütüne ihtiyacı vardır. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda gelişimini daha sağlıklı bir halde ilerletmesine yönelik hayvansal yem takviyesi ile beslenmesi bakımın ilk kuralı olarak önem teşkil eder. Diğer yanda su ihtiyacının günlük olarak karşılanması da önemlidir. 

Tay bakımı ideal yaşam ortamının sağlanması ve tımar sisteminin yapılması ile değerlendirilir. Bu kapsamda tayın tüylerinin belirli periyotlar çerçevesi dahilinde fırçalanıp kesilmesi, aşısının veteriner tarafından kontrol altına alınarak düzenli bir şekilde yapılması, kapalı alan dışında açık bir arazide gezdirilmesi ve söz konusu bu hayvana sevgi yaklaşımında bulunulması tay bakımı için gerekli hususlar arasında yer alır.
]]>
Falabella https://www.at.gen.tr/falabella.html Mon, 26 Nov 2018 08:40:24 +0000 Falabella, Arjantin'e ithal edilen, İber ve Endülüs gibi İspanyol at ırklarından gelir. 19. yüzyılda bu at cinsi, benzersiz özelliklerini geliştirdiği yerde, izolasyonla yetiştirilmesi gerçekleşmiştir. Minyatürler, 17. y Falabella, Arjantin'e ithal edilen, İber ve Endülüs gibi İspanyol at ırklarından gelir. 19. yüzyılda bu at cinsi, benzersiz özelliklerini geliştirdiği yerde, izolasyonla yetiştirilmesi gerçekleşmiştir. Minyatürler, 17. yüzyılda başlayan Habsburg soyluluğu için, evcil hayvan olarak yetiştirilmiştir. Bugün hala evcil hayvan olarak muhafaza edilmektedir. Minyatür atın, çoğu ırktan daha küçük olmasına rağmen, cüce bir at olarak sınıflandırılmaz. Falabella ilk olarak, 1868'de Patrick Newtail tarafından yetiştirilmiştir. En çok Avrupa'da ve Amerika'da bulunan minyatürler, genellikle evcil hayvanlardır. Normal atlardan daha küçüktür. Bakımı çok kolaydır.

Fiziksel Özellikleri

Falabella atının yüksekliği, genellikle 28 ve 34 inç arasındadır. Lekelenmiş, piebald ve skewbald da dahil olmak üzere çoğu renkte bulunmaktadır. Ölçülerine rağmen Falabella atı, minik bir attır. Midilli türleriyle karıştırılmaz. Falabella atının farklı türleri de vardır. Bu nedenle konformasyonları değişebilir.

Kullanımı ve Mizacı

Falabella atı, sakin bir türdür. Kullanımı kolaydır. Son derece akıllı ve eğitilebilir bir türdür. Binicilik atı ve sürüş atı olarak kullanılabilir. Eğitildiği sürece komut dinleyen bir türdür. Dost yanlısıdır. Akıllı ve zeki bir hayvandır.
]]>
Sorraia https://www.at.gen.tr/sorraia.html Mon, 26 Nov 2018 15:22:39 +0000 Sorraia, İber yarımadasında bulunan ender bir at cinsidir. Kökeni ile ilgili olarak, bazı yazarlar tarafından, Güney Iberia'nın doğal olarak oluşan vahşi faunasına ait ilkel atların torunları olduğuna dair teorileri vardır. Sorraia, İber yarımadasında bulunan ender bir at cinsidir. Kökeni ile ilgili olarak, bazı yazarlar tarafından, Güney Iberia'nın doğal olarak oluşan vahşi faunasına ait ilkel atların torunları olduğuna dair teorileri vardır.  Sorraia ırkı ile diğer yabani at türleri arasındaki ilişkiyi bulmak için çalışmalar devam etmekte ve İber yarımadası ve Kuzey Afrika'daki diğer at ırkları ile olan bağlantıları da araştırılmaktadır.

Sorraia Atının Özellikleri

Bu ırka ait atlar, küçük ancak güçlü yapıları ve sert iklim koşullarına dayanıklı olmaları ile dikkat çekicidir. Bu atlar genellikle yabani olduklarından, asırlar boyunca yerli çiftçiler tarafından ara sıra yakalanıp, kendi işlerinde kullanılmışlardır.  Neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya gelen Sorraia atı, 20. yüzyılın başlarında Portekizli bir zoolojiysen tarafından bu türe ait yeni bir grup keşfetti. Avrupalı bilim adamları, birçok ülkeden projeler üreten ve meraklılarını projelendirerek, bu ırkı nesli tükenmekte olan durumundan kurtarıp, neslinin devamının sağlanmasına yardımcı olmak için sürüler kurdu. Günümüzde Sorraia atı koruma altına alınmıştır.

Sorraia Cinsinin Karakteri

Sorraia atı cinsinin boy yüksekliği 145 ve 150 santim, kafa yapısı biraz büyük ve kulakları uzundur. Sorraia’nın boynu ince ve uzun, tüyleri yüksek ve krup hafif eğimlidir. Bacaklar uzun bilekler ve otağ toynakları ise güçlüdür. Bu atların dayanıklılığı oldukça fazladır. Nispeten az yemle çabuk gelişir. Sorraia genelde siyah uçlu kulaklar, bacaklarda yatay çizgiler ve koyu renkli bir ağız alanı gibi ilkel işaretleri vardır. Siyah ağız alanı, bir ihtimal pangare genetiğinin açık renk ağız bölgelerine ve zayıf zeminlere sahip olan diğer esmer renkli at cinslerinin aksine Sorraia atlarının, daha uzun olarak büyüyen siyah saçların dışına daha açık renkli tüyleri olan iki renkli ten ve kuyruğu vardır.  Bu, Fiyordu boğazı gibi ağırlıklı olarak esmer renkli ırklarla paylaşılan bir özelliktir. Onlar cins damızlık tarafından nadir ve istenmeyen bir özellik olmasına rağmen Sorraia atının ender olan beyaz işaretler var.

Sorraia Atının Genetiği

Sorraia atı ilk olarak başta İber yarımadasının güney kesiminde gelişti. Sorraia ve diğer ırklar arasındaki ilişki, vahşi atların alt türleriyle olan ilişkisi gibi, genel olarak belirsiz kaldı. Bazı bilim adamları Sorraia'nın Güney İber ırklarının atası olacağı hipotezini kullandı.  Morfolojik olarak, bilim adamları, Sorraia'yı Gallego ve Asturcon'a yakın tür olarak görürler. Ancak mitokondriyal genetik çalışmalar, Sorraia'nın çoğu İber ırkından ayrılmış bir küme olduğunu göstermektedir. Bu kümeyi konik ve yerli Moğolistan atlarıyla bağlayan bazı kanıtlar da bulunmaktadır. 

]]>
İzlanda Atı https://www.at.gen.tr/izlanda-ati.html Mon, 26 Nov 2018 21:42:31 +0000 İzlanda atı, Vikingler tarafından İzlanda'ya getirildiği için viking atı olarak da bilinirler. Farklı ırklarla çaprazlanması sonucu ortaya çıkan izlanda atı, günümüzde tamamen safkan olarak ortaya çıkar. İ İzlanda atı, Vikingler tarafından İzlanda'ya getirildiği için viking atı olarak da bilinirler. Farklı ırklarla çaprazlanması sonucu ortaya çıkan izlanda atı, günümüzde tamamen safkan olarak ortaya çıkar. 

İzlanda atının genel özellikleri

İzlanda'da görülen tek at ırkıdır. Midilli boyutunda olmalarında rağmen kaynaklarda "at" olarak kayıtlıdır. Uzun bir ömre sahip olan bu atlar oldukça dayanaklı olması ile bilinirler. İzlanda'nın soğuk iklimine karşı da kendilerini koruyabilmektedirler. Belki de bu durum ortama adapte olmalarıyla yakından ilgilidir. Kendi vatanlarında yani İzlanda'da yaşayanlar, çok az hastalığa yakalanırken, dışarıya ithal edilen atlarda daha fazla hastalık olduğu ortaya çıkmıştır. İzlanda da bu duruma karşı önlem alıp dışarıya çıkan atların tekrar vatana dönmesini engellemiştir.

İzlanda atının anatomik özellikleri

İzlanda atlarının ortalama ortalama boyu 121-134 cm cidago ve ortalama kiloları 380-410 kg'dır. Bu atlara neredeyse her renkten rastlamak mümkündür. Çeneler hafif çıkık, alınları geniş ve perçemle kaplı, kulakları küçük, boyunları kısa ve kaslı, geniş omuzlu, uzun sırtlı, kısa sağrılı, kuyrukları uzun ve ucuna doğru genişleyen, derin göğüslü ve omuzları güzel bir eğime sahip olan ırklardır. Bacakları fazla uzun olmayıp oldukça güçlüdür. Bacaklarına ek olarak toynakları da çok güçlü olduğundan duruşları kendinden emin ve sağlamdır. "Tolt" adı verilen yürüyüş biçimleriyle binicilerine güven veren ırklardır.

İzlanda atının, İzlanda için önemi

Daha önce bahsettiğimiz gibi bu atlar, İzlanda'da görülen tek at ırkıdır. Üstelik de safkan olan bu ırklar İzlanda için oldukça önemlidir. İzlanda atı, İzlanda'nın sembolü haline gelmiş, diğer ülkelere de benimsetilmiştir. Bilindiği üzere İzlanda zorlu iklim şartlarına sahiptir. Bu şartlar altında yetişebilen İzlanda atları dayanıklı ve kuvvetlidir. Böyle olunca halk bu ırkı gerek savaş alanında, gerek taşıma alanında, gerekse binicilik ve yarış alanında olmak üzere pek çok alanda kullanmıştır. Çok donanımlı olan bu ırka dışarıdan rağbet çok olsa da İzlanda sahip olduğu tek at ırkını korumakta kararlıdır. Dışarıya çıkışını olabildiğince sınırlamış, çıkanların tekrar ülkeye girişini de yasaklamıştır.
]]>
Dartmoor Midillisi https://www.at.gen.tr/dartmoor-midillisi.html Tue, 27 Nov 2018 13:15:23 +0000 Dartmoor Midillisi, İsmini, İngiltere'nin güneybatı köşesindeki kıyı bölgesinden almıştır. O bölgede, dartmoor midillisi yüzlerce yıldır yaşamını sürdürmüştür. O yıllarda Dartmoor midillileri ilgi Dartmoor Midillisi, İsmini, İngiltere'nin güneybatı köşesindeki kıyı bölgesinden almıştır. O bölgede, dartmoor midillisi yüzlerce yıldır yaşamını sürdürmüştür. O yıllarda Dartmoor midillileri ilgi görmese de 19. yüzyılın sonunda atlama kabiliyeti ve iyi sürüş yetenekleriyle dikkat çekmiştir. Bununla birlikte, iyi sürüş özellikleri nedeniyle sanayi devrimi sırasında, shetland midilli aygırları, yerli moorland midillileri ile ortaya çıkınca, mayınlarda kullanıldığı için türleri yok olmaya başlamıştı. O dönemden sonra, Galce Mountain midillileri, Felly Pony ve Polo midilli aygırının kullanılmasıyla cinsler tekrar hayat buldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Dartmoor bölgesi askeri eğitim alanı olarak kullanıldığında, cins tekrar yok olmaya başladı. 1941-1943 yılları arasında sadece iki erkek ve 12 dişi kayıt altındaydı. Cinsin hayat kalabilmesi, birkaç deneyimli yetiştiricinin sayesinde gerçekleşmiştir. 1920'lerde, Dartmoor'da üç ayrı sürü vardı, Bugün hala o bölgede vahşi midilliler görülebilir. Bu tür midilliler düşük kalitededir. İngiltere genelinde ve Birleşik Devletler'de dartmoor midillisi için özel tohum yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Karakteristik Özellikleri

Bugünkü dartmoor midillileri, zayıf ve zarif şekildedir. Narin bir baş ve küçük kulaklara sahiptir. Dartmoor midillisinin standart yüksekliği, 12.2 hh'dir. Kahverengi, siyah veya defne renklerinde görülebilir. Omuzları sağlam ve eğimlidir. Bu nedenle hareketleri keskindir.

Kullanım Alanları

Geçmişte dartmoor midillileri, Dartmoor çevresindeki kalay madenlerinde, paketleme hayvanları olarak kullanılmıştır. Günümüzde dartmoor midillileri, binicilik alanında kullanılmaktadır. Çok yönlüdür. Dartmoor midillileri, binicilik alanında son derece başarılıdır. Zıplama konusunda mükemmel bir yeteneğe sahiptirler. Gymkhana etkinliklerinde, hızları ve çeviklikleriyle ün salmıştır. Binicilik alanında popüler bir cinstir. Galler'in midilli dağı sayesinde dartmoor cinsleri, İngiliz biniciliğinin gelişmesinde hayati önem taşımaktadır. Thoroughbred tekniği sayesinde daha büyük ve kaliteli midilliler yetiştirilmiştir.
]]>
Çingene Atı https://www.at.gen.tr/cingene-ati.html Wed, 28 Nov 2018 04:12:04 +0000 Çingene atı, Seçici üreme teknikleri ile İngiltere ve İrlanda'da çingene erkekler ve aileler tarafından oluşturulmuştur. Bunun amacı hem güzel hemde baş edilecek derece uysal, az yemek ve su ile bile verimli bir şekilde çalışa Çingene atı, Seçici üreme teknikleri ile İngiltere ve İrlanda'da çingene erkekler ve aileler tarafından oluşturulmuştur. Bunun amacı hem güzel hemde baş edilecek derece uysal, az yemek ve su ile bile verimli bir şekilde çalışacak bir soy yaratmaktır. 

Çingene atı özellikleri

Bu atlar zeki, uysal, dayanıklı, atletik ve dost canlısıdır. Bu ırka sahip atlar uzun yelek ve kuyrukları, paçalı ayakları ve benekleri ile oldukça ilgi çekicidirler. Bu atlar ortalama 155 cm yüksekliğindedir. Her renkte olabilirler. İçe kıvrımlı küçük kulakları, toynaklarını kaplayan tüyleri ve kalın kemikli bacakları vardır. Kafaları buruna doğru incelir, kibar ve düzgün gözlere sahiptir. Kısa sırta sahip olan bu atların arka ayakların ortasına doğru eğim gösteren kalçaları vardır. Yuvarlak ve kaslı göğüsleri vardır. Bu atlar atletik yarışmalar için kullanılabilir. Mükemmel bir karavan atı, güçlü, zeki, uysal, renkli ve çok dayanıklı hayvanlardır.
]]>
Fransız Rahvan Atı https://www.at.gen.tr/fransiz-rahvan-ati.html Wed, 28 Nov 2018 11:21:25 +0000 Fransız Rahvan Atı, 19. yüzyılın başlarında koşu yarışları popülerlik kazanmaya başlamıştır. Bu nedenle Fransa'da yetiştirilen atların çoğu yarış amaçlıdır. Başlangıçta Fransız rahvan atı Normandiya'l Fransız Rahvan Atı, 19. yüzyılın başlarında koşu yarışları popülerlik kazanmaya başlamıştır. Bu nedenle Fransa'da yetiştirilen atların çoğu yarış amaçlıdır. Başlangıçta Fransız rahvan atı Normandiya'lı ataları gibi, görünüşte kaba ve ağır bir ırktır. Ancak zamanla, thoroughbred genleri, bu ırkın daha rafine bir form kazanmasına izin vermiştir. Fransız rahvan atınının geliştirilmesinde, atlı süvari atları da kullanılmıştır. Bu genler; atların kendi yürüyüş rotalarını, seviyelerini ve dengeli adımları, ayrıca hızlarını geliştirmelerinde yardımcı olmuştur. Bununla birlikte, bu at cinsinin kanlarında American Standardbred genleri bulunmaktadır. Bu atlar, iki adımlı köşegen bir yürüyüşe sahiptir. Fransız rahvan atı, resmen 1922'de kendini ırk olarak tanıtmıştır. 1937'de, ırkın damızlık kitabı, Fransız ırkı olmayan diğer atlara kapanmıştır. Bu olay, Fransız rahvan atının benzersiz özelliklerini korumak için yapılmıştır. Günümüzde Fransız rahvan atı Fransa'da en popüler at ırklarından biri hale gelmiştir. Halen güçlü bir yarış atı olarak bilinir.

Özellikleri

Fransız rahvan atları hızlı tırmanırlar. Bu cins atlar; sakin, nazik ve itaatkardır. Bu nedenle eğitimi kolaydır. Bu at cinsi, gücü ve sağlam konturu nedeniyle, at binicilik okullarında sıklıkla kullanılmaktadır. Fransız rahvan atları, dayanıklılığı, olağanüstü yürüyüşü ile at binicilerinin gözdesi olmuştur. Yüksek hızları, inanılmaz gücü, canlılığı ve dayanıklılığı nedeniyle saygı görmektedir. Bu nedenle yarışlarda popüler bir attır. Ayrıca snowjoring sporlarında da kullanılmaktadır. 

Fransız rahvan atlarının kafaları düz ve büyüktür. Gözleri geniştir. Burun delikleri geniştir. Boyunları orantılı bir uzunluğa sahiptir ve geniştir. Omuzları eğimlidir. Göğüsleri derin ve geniştir. Belirgin göğüs kemiklerine sahiptir. Sırtı güçlü, geniş ve uzundur. Boyları kısa olmasına rağmen güçlü kasları ve arka planları sayesinde yüksek hızlara ulaşabilirler. Düz ve temiz eklemlere, aynı zamanda sağlam ve güçlü toynaklara sahiptirler. Kuyrukları orantılıdır. Fransız rahvan atları; gri, siyah, kestane rengi, kahverengi ve defne renklerinde mevcuttur. Çekici ve asil bir görüntüsü vardır.
]]>
Amerikan Quarter Atı https://www.at.gen.tr/amerikan-quarter-ati.html Wed, 28 Nov 2018 22:36:21 +0000 Amerikan Quarter atı, kısa mesafe yarışlarında ustaca yarışan atlardır. İspanyol akıncılar tarafından Amerika'ya getirilmişlerdir. 17-18. yüzyıl boyunca doğu bölgelerde yaşayan kişiler İspanyol kökenli olan Am Amerikan Quarter atı, kısa mesafe yarışlarında ustaca yarışan atlardır. İspanyol akıncılar tarafından Amerika'ya getirilmişlerdir. 17-18. yüzyıl boyunca doğu bölgelerde yaşayan kişiler İspanyol kökenli olan Amerikan Quarter atlarını kendi atlarıyla çiftleşmelerini sağlayarak ağır işlerde çalıştıracak atlar üretmek istemişlerdir.

Amerikan Quarter atı, kısa mesafede yüksek hıza ulaşabilen, çeyrek mil yarışlarında kullanılan atlar olarak bilinmektedir. Oldukça çevik ve güçlü bir yapıya sahiptir. Genel olarak 20 yıl yaşadıkları bilinse de 40 yıl yaşayan atlar da bulunmaktadır. Quarter atı, genel biniş, dresaj, konkur ve yarış için kullanılan bir at türüdür. Bu at türü doğu bölgelerinde popüler olsa da batıya doğru büyük yayılım göstermiştir. Sığır çobanlığında oldukça işe yaramıştır. Sığırların arkasından atletik ve cesurca çalışabilecek özellikte atlardır. Sığırlarla haşır neşir olan atlar zaman içinde sığır hissi geliştirerek sığır taklidi yapmaya başlamıştır. Oldukça zeki, sakin, nazik ve istekli bir yapıya sahiptir.

Amerikan Quarter atı özellikleri

Amerikan Quarter atı isminden tahmin edildiği üzere kısa mesafeli yarışlarda büyük ustalıkla yarışırlar. Varil yarışı, kısa mesafeli yarışlar ve rodeolar gibi müsabakalarda oldukça popüler olan at, bu spor alanlarında çeşitli dallarda yarıştırılmaktadır. Cidago yükseklikleri, 143-160 santim kadardır. Atın birçok rengi bulunmaktadır. Baş yapısı kısa ve geniş, burnu küçük, gözleri büyük ve zeki bakışlıdır. Kulakları kalkık, uzunlukları orta, boynu uzun ve elastik bir yapıdadır. Omuzları yuvarlak, karın ve göğüs kısmı geniş, sırt kısmı ise kısadır. Derin, büyük ve ağır kaslı bir sağrıya sahip olan atın bacakları son derece güçlüdür. Tırnak şekli dikdörtgen, geniş ve derin bir yapıdadır.

]]>
Gotland Midillisi https://www.at.gen.tr/gotland-midillisi.html Thu, 29 Nov 2018 12:49:29 +0000 Gotland midillisi, Eski bir İsveç midillisi ırkıdır. Midilli bir at türüdür. Diğer bir adı Gotland Russ olan bu midillilerinin son buzul çağından sonra İsveç'in güneydoğusunda bulunan Gotland adasına yerleştiği bilinir. Tar Gotland midillisi, Eski bir İsveç midillisi ırkıdır. Midilli bir at türüdür. Diğer bir adı Gotland Russ olan bu midillilerinin son buzul çağından sonra İsveç'in güneydoğusunda bulunan Gotland adasına yerleştiği bilinir. Tarpanlar'dan indiği iddia ediliyor ve çok uzun zamandan beri Gotland adasındaki ormanlık bölgede yaşadıkları söyleniyor. 

Gotland midillisi tarihçesi 

Taş Devri'ndeki keşifler, atların 4000-5000 yıl boyunca Gotland'da var olduğunu göstermiştir. Ancak bu atların ilk olarak nasıl ortaya çıktığı yada o bölgeye nasıl geldiği henüz bilinmiyor. Yaklaşık 10 bin yıl önce kara köprüsüne gelen vahşi atların midilli olup olmadığı ise hala netleşmemiştir. Gotland midillilerinin o zamanlarda ormanda yarı vahşi bir şekilde özgürce yaşadığına inanılıyor. Fakat Demir çağ köyünde yapılan keşifler daha sonraları bu hayvanların evcilleştirildiğini de kanıtlar niteliktedir. 

Gotland midillisi nesli

19. yüzyıl ortaları sırasında Gotland midillisi sayısı görülür bir şekilde düşüş gösterdi. Birçoğu Belçika, Almanya ve İngiltere'ye satıldı ve burada madencilik ve diğer için kullanıldı. 20. yüzyılın başlarında yalnızca yaklaşık 150 adet Gotland midillisi kalmıştır.. Bu yüzden Gotland Tarım Derneği tarafından düzenlenen yaz fuarlarında gösterilmeye başlandı ve atları yetiştirmek için birkaç damızlık çiftliği kuruldu. Ancak Gotland midillisi sayıca düşmeye devam etti. Birinci Dünya Savaşı'ndaki et rasyonelliği ve gıda sıkıntısı avcıların midillileri avlamasına sebep oldu. Sonuç olarak Gotland'ın Orman midillileri neredeyse tamamen yok oldu.

Daha sonraları Gerol ve Lojsta topluluklarında birkaç çiftçi, Gotland Tarım Topluluğu ile birlikte Gotland midillisini kurtarmak için müdahale etti. 200 dönümlük arazi çitlerle çevrilerek kışlık bir mera oluşturuldu. Ara çalışmaları sonucu bulunan 5 Gotland midillisi, ve topluluğa bağışlanan 3 Gotland midillisi ile birlikte bu merada çalışmalara başlandı. Yakın zamanda küçük bir Gotland midillisi kabilesi elde edildi. Bunların safkanlılığını korumak için gereken önlemler alındı.

 Gotland midillisi özellikleri 

Günümüzde İsveç'te yaklaşık 9000 Gotland midillisi var. Ayrıca Danimarka, Finlandiya ve Amerika'da da bulunmaktadır. Gotland Midillisi'nin hafif ve zarif bir görüntüsü vardır. Eğimli bir görüntüsü ve uzun bir sırtı vardır. Bacakları güçlü ve ayakları serttir. Tüyleri kalın sert ve gürdür. Boyları yaklaşık 115-130 cm'dir. Kuyrukları kalındır ve alçaktan bağlıdır. Bu ırka daha çok defne rengi hakimdir. Atletik ve canlı yapısıyla dikkat çekicidir.
]]>
At Türleri https://www.at.gen.tr/at-turleri.html Thu, 29 Nov 2018 14:06:32 +0000 At Türleri; Geçmişten günümüze bir çok özellikte, görünüşte ve karakterde bir çok çeşit at türü vardır. eskiden bu yana atlar yaşadıkları yerlerin değişmesi, çiftleşme sonucu özelliklerin değişmesi gibi süreç At Türleri; Geçmişten günümüze bir çok özellikte, görünüşte ve karakterde bir çok çeşit at türü vardır. eskiden bu yana atlar yaşadıkları yerlerin değişmesi, çiftleşme sonucu özelliklerin değişmesi gibi süreçlerden geçmişler ve hala da geçmektedirler. 

Bilinen At Türleri,

İrlanda Atı; Eskiden tarım ve savaşlarda kullanılan bir at türüymüş. İri olmayan ama güçlü özelliklere sahip bir at türüdür. Çok iyi huyludur. Çeşitli renklere sahip olan bu at ortalama 163 cm. uzunluğundadır.

Hanoverian Atı; Almanya'ya özgü, engel atlama özelliklerine sahip, binicilik ve daha başka alanlarda da kullanılabilen bir at türüdür. Atletik bir yapısı olan bu at türü, eğitilebilir ve iyi huyludur.

Arap Atları; Arap yarımadasında gelişen bir at türüdür. İlk önce Bedevilerin bindiği ve savaşlarda kullandığı güçlü bir at türüdür.

Lipizzan Atı; İyi kalite atlardan oluşturulmuş bir türdür. Bir çok üstün özelliğe sahiptir. Uzun olmayan bir at türü olmasına rağmen uzun yaşayan, güçlü, asil ve çok güzel görünümlü bir attır. Boyları en fazla 160 cm. olabilmektedir.

Andalusian atı; İspanya ve Portekiz bölgesine ait atlardır. Dünyanın ilk savaş atı olarak ün yapmışlardır. Güvenilir ve hoş mizaçlı bir attır. Bu savaşçı at üzerine eskiden önemli yazılar dahi yazılmıştır. Başarılı bir gösteri ve yarış atıdır. Güçlü bir yapıya sahiptir. Genellikle beyaz veya gri tonlarında olurlar. İyi bir eğitici eşliğinde çabuk öğrenen bir at türüdür.

Trakehner Atı; Almanya asıllı atletik bir yapıya sahip, güçlü kemikli ve iri bir attır. Dikkatli, yetenekli ve iyi huylu bir atlama atıdır.

Thoroughbred Aygırı; Arap asıllı, iyi yarışan, güçlü ve iyi özelliklere sahip, kendini kanıtlamış bir aygırdır.

Amerikan Mustang Atı; Bu atları en başta kızıl derililer kullanmıştır. Vahşi ve sahipsiz atlar olarak tanımlanmışlardır. Amerika'da batıyı temsil eden atlardır. Ortalama 142 cm. uzunluktadırlar. Renkli ve birçok renkte olan çeşitleri bulunmaktadır.

Oldenburg Atı; Alman asıllı olan bu at, dünyanın en iyi sporcu atlarındandır. Sağlam bir eklem ve kemik yapısına sahip bir at türüdür.

Binek Rus Atları; Rus asıllı iyi yetiştirilmiş binek atlarıdır.

Moğol Atları; Eskilerden günümüze Moğolistan'da  yaşayan  doğal ortamlarda beslenen ve büyüyen, kısa bacaklı, güçlü yapılı at türüdür. Geçmişte Moğollara büyük zaferler kazandıran savaşçı atlarmış. Günümüzde binicilik, yük taşıma gibi işler için yetiştirilmektedirler.
]]>
Arap Atı https://www.at.gen.tr/arap-ati.html Fri, 30 Nov 2018 08:31:11 +0000 Arap atı, Adı en çok duyulan at türlerinin en başında gelmektedir. Arap atının bu kadar ön planda duyulmasının sebebi yarışlarda kullanılmasıdır. Arap atları özellikle zeki bir at türü olarak bilinmektedir. Arap atı, Adı en çok duyulan at türlerinin en başında gelmektedir. Arap atının bu kadar ön planda duyulmasının sebebi yarışlarda kullanılmasıdır. Arap atları özellikle zeki bir at türü olarak bilinmektedir. Arap atı oldukça kuvvetli bir at olmasından dolayı geçmişte savaşlarda ve günümüzde de yarış atı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sahibine karşı çok sadık olan bu Arap atları kökenleri bakımından çok eski tarihlerden bu yana görülmektedir. Arap atları günümüzdeki yarışlarda kullanılan atların atası durumundadır. Arap atları çevresine karşı uysal bir attır özellikle sahibi tarafından sevilen ve sevgi gösterilen Arap atları buna karşılık vermektedir. Arap atları sirklerde de kullanılmaktadır bunu sebebi ise Arap atlarının çok zeki olmasından dolayı öğretilen metotları kolayca uygulamasındadır. Arap atları arap yarım adasında yetişip tüm dünyaya yayılmaktadır.

Arap atlarının yapısı

Arap atlarının görünümüne bakıldığında V şeklinde olan bir kafa şekli, geniş alnı, küçük burunu ve büyük burun delikleri bulunmaktadır. Günümüzdeki bir çok Arap atında sıcak havada nefes almayı kolaylaştıran gözlerinin arasında bir çıkıntı bulunmaktadır. Boyun bölgesi de oldukça geniştir. Altı yerinde omur bulunan bu tür diğer cinslere göre daha küçük bir yapıya sahiptir. Bu özelliği dezavantaj olarak görünse de ağır sürücüleri de kolaylıkla taşıya bilmektedirler ve kuyrukları da doğal olarak kalkık dururlar. Arap atları çok büyük bir at değildir, genelikle yüz kırk ile yüz elli santim arasında boy ve uzunluğa sahiptir. Arap atlarının çok sayıda renkleri bulunsa da deri renkleri siyahtır. Siyah olan bu deri güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruma görevi yapar. Bu türlerin yarışlarda kullanılmasının en büyük sebebi ise ayak ve göğüslerinin çok kaslı olmasıdır. Bu kaslar sayesinde daha hızlı koşabilen atlar daha geç yorulurlar. Dayanıklı olmasından dolayı savaş atları olarak kullanılmışlardır.

Renkleri

Saf kan Arap atlarının rengi gri renkli olmasına karşı birçok kişi tarafından beyaz olarak nitelendirilmektedir ancak böyle görünmesinin sebebi gri tüylerinin doğal olarak öyle görünmesinden dolayıdır. Bir çok Arap atı doğdukları zaman fındık rengi veya kırmızı renkli olarak doğarlar. Mevsimlerin getirdiği değişimlere ve yaşa bağlı olarak değişebilen bu tüy renkleri aslında derileri hep siyah renklidir. At sahipleri öncelikle atlarının güçlü olmasını isterler ancak renklerine de önem vermektedirler. Özellikle siyah Arap atları çok zor bulunduklarından dolayı sahipleri genellikle zengin veya şanslı kişiler olarak nitelendirilir. Siyah renkli Arap atlarının  üzerinde bulunan en küçük beyaz benek bile bu atların değerlerini düşürür.

Tarihi

Efsanelere göre Arap atının dişisini Hz. Muhammet seçmiştir. Çölde uzun bir yolculukta susayan hayvanların sadakatini sahibe bağlılığını ve dayanıklılığını ölçmek için bir su kaynağının yanına kadar giden hayvanları geri çağırmış bu çağırmaya karşın sadece bu beş dişi at karşılık vermiştir. Bu karşılık sonucunda El hamse olarak isimlendirilen bu atlat Arap atlarının ataları olarak söylenmiştir. Bu efsaneye karşılık bu atların Arap yarımadasında milattan önce iki bin beş yüz kadar bir geçmişe de sahip olduğu tahmin edilmektedir. Arap atının geçtiği en eski yazılı kaynak ise milattan önce bin üç yüz otuzlu yılına aittir. İslam ve Avrupa dünyası da bu atları kullanmışlardır.
]]>
Lipizzan https://www.at.gen.tr/lipizzan.html Fri, 30 Nov 2018 21:06:59 +0000 Lipizzan Atı; Eşsiz güzellikte, iyi huylu, kuvvetli, uzun yıllardır özel yetiştirme programına tabi tutulan, iyi kalitede bir at türüdür. Lipizzan atları fazla uzun atlar değillerdir. En boylusu 160 cm. kadardır. Kasl Lipizzan Atı; Eşsiz güzellikte, iyi huylu, kuvvetli, uzun yıllardır özel yetiştirme programına tabi tutulan, iyi kalitede bir at türüdür. Lipizzan atları fazla uzun atlar değillerdir. En boylusu 160 cm. kadardır. Kasları kuvvetli, uzun yaşayan hayvanlardır. Yaklaşık 35 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Geç büyüyebilen ama çok asil bir görünüşe sahip atlardır. Beyaz renkte görünen tüyleri vardır. Çevre koşullarına uyumları ise kısa sürede gerçekleşmektedir. Sakin ve iyi huylu olmaları, onları seçilebilir bir binek hayvanı yapmaktadır. Binicisinin sözünü dinleyen, itaatkar bir at türüdür.Her haliyle seyredilmeye değer, nadir güzellikte hayvanlardır.  Oysaki yüzyıllar önce bu atlar savaşmak için yetiştirilmiş atlardanmış. Uyumlu,çabuk eğitilebilir,yumuşak tavırları ile binicilerinin her daim iyi hissetmesinde rol oynarlar.

Lipizzan Atlarının Eski Tarihlerden Bugüne Özellikleri;  

Lipizzan atları en üstün özellikli atlardan meydana gelmiştir. Lipizzan atları ilk defa 1500'lü yıllarda iki tür atın ithal edilmesi ile yetiştirilmeye başlanmıştır. Daha sonra ise yerel Kars atlarına çekilen lipizzanlar;  1800'lü yıllara doğru üç kez yer değiştirmişlerdir. Napolyon bu atların sahipliğini üstlendi. Daha sonra Arap ırkı atlarla geliştirilmeye çalışılan lipizzanlar; kendi iki ırkından olan atlarla çiftleştirildiler. Sayıları 341'e ulaşmış olduğunda viyana'ya götürüldüler. Taylar ise Kladrub'a götürüldüler. Daha sonra tarihsel olaylar ve gelişmeler sebebi ile bu at türü üç ülkeye bölünmüş oldu. Büyük çoğunluğu İtalya'da kaldı. Taylar da Çekoslavakya'da kalmıştır. Geriye kalan atlar Avusturalya 'ya götürüldü. Sonra bir kaç ülke daha bu atı yetiştirmeye çalıştı. Lipizzan atları 1550 'li yıllara doğru soy tükenmesi tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. Dünyada sayılarının 3000'den az olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak az sayıya sahip olduklarından soylarının tükenmemesi için mücadele edilmektedir.
]]>
Avustralya Stok Atı https://www.at.gen.tr/avustralya-stok-ati.html Sat, 01 Dec 2018 05:51:11 +0000 Avustralya Stok Atı, Bu özel atlar ilk olarak 1788 senesinde Avustralya’da Botany Bay çevresine  yerleşen  Avrupalıların, beraberinde, getirdikleri Arap ve Berberi Arap atlarının da torunları olan bu atlarla, daha Avustralya Stok Atı, Bu özel atlar ilk olarak 1788 senesinde Avustralya’da Botany Bay çevresine  yerleşen  Avrupalıların, beraberinde, getirdikleri Arap ve Berberi Arap atlarının da torunları olan bu atlarla, daha sonraki zamanlarda Avustralya’ya getirilen İngiliz, Arap, Timor, Welsh Mountain Pony atları ile çiftleştirmek yoluyla hiç el dokunmamış bu vahşi katının, zorlu olan şartlarına dayanıklı olan yeni bir at ırkı geliştirilmiştir. Bu atlar belki de  Avustralya tarihinin önemli bir unsuru olarak tarihteki yerini aldığı bilinmektedir. 

Avustralya Stok atı, yapıları gereği o kadar dayanıklıdır ki, çok uzun mesafeleri çok zor olan doğa koşullarında hiç hız kesmeden aynı temposuyla yürüyüşüyle tanınmıştır. Avustralya stok atları bu nedenle, gezginler, postacılar, Atlı polisler, Muhafızlar, Ordu, orman ve doğa sporları yapanlar ve köylüler  tarafından oldukça sık olarak kullanılmış ve çoğalmasında katkı da bulunmuşlardır.

Avustralya Stok Atlı Özellikleri: Daha sonraki dönemlerde Birinci Dünya Savaşı zamanında  Avustralya Stok Atlarının bir kısmı Avustralya Ordusu, at ırkı geliştiricileri tarafından seçici olan döllenme yöntemiyle, daha ağır eşya taşıyan ve bu sayede boyları ve bacakları daha yüksek bir duruma getirilmiştir. Avustralya stok atları oldukça iri yapılı bir hale getirilerek yük taşımacılığında kullanılmıştır. Bu atlar Stok atları ırk olarak tamamen İngiliz ve Arap berberi atlarının genlerinden geldiği için de özellikle de dayanıklılığı ile öne çıkmaktadır. Dayanıklı olması ilk melezleme yapıldığında susuzluğa alıştırılması nedeniyle çöl ikliminde çok etkin olarak kullanılmasını sağlamıştır. 

Bu atlar yaklaşık olarak 35-40 saat arası susuz kalabilirler. Ayrıca çok güçlü oldukları için yaklaşık olarak 4 kişiyi saatlerce hiç durmadan engebeli arazide taşıma kapasitesine sahiptirler. Avustralya stok atlarının bir diğer özelliği ise sahibine karşı oldukça sadakatle bağlılıklarıdır. Sahibinden emir almayı oldukça önemserler. Savaş sırasında tercih edilmelerinin en büyük sebebi, sahibine olan sadakati ve susuzluğa dayanıklı olmasındandır. Avustralya stok atları ilk zamanlarda şehir içi taşımacılıkta etkin olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni oldukça hızlı yürümeleridir. Avustralya stok atları çok sakin ve gözleri çok iridir. Alın yapıları çok geniş, adımları dik ve serttir. Bu atlar oldukça cesaretlidirler. Vücut yapıları dengeli ve orantılıdır. Beli hafif içe doğru eğik ve başı ince ve düzgün yapılıdır. Bu atların boyun kısmı kemerli olup, ince ve uzundur. Karın kısmı kaburgaları ile oldukça orantılı ve yay gibi estetik bir yapıdadır. Avustralya stok atlarının toynakları yuvarlak ve sert biçimlidir. Kulakları oldukça küçük ve muska görünümündedir. Bu sayede ses duymada  da oldukça iyidir.

]]>
At Özellikleri https://www.at.gen.tr/at-ozellikleri.html Sun, 02 Dec 2018 04:38:32 +0000 At Özellikleri; Atlar geçmişten bugüne insan hayatında önemli bir yere sahip akıllı duygusal hayvanlardır. Atlar bir çok amaç için kullanılmıştır. Zaman zaman sahiplerinin en yakın sadık dostları olan atların ilginç At Özellikleri; Atlar geçmişten bugüne insan hayatında önemli bir yere sahip akıllı duygusal hayvanlardır. Atlar bir çok amaç için kullanılmıştır. Zaman zaman sahiplerinin en yakın sadık dostları olan atların ilginç özellikleri bulunmaktadır. Bu ilginç at özellikleri arasında evcil olanlarının sahiplerini hiç bırakmadığı, sahibinin kokusunu benimsediği ve her yerde hissetmesi ve kokuyu aramasıda vardır.

Atlar kendi aralarında bir çok cins ve gruba ayrılan hayvanlardır. Örneğin geçmişte kullanılan atlar; savaş atı, binek atı, yolculuk atı gibi sıralanmaktadır. Bir çok ülke, bölge iklime göre de  at özellikleri değişmektedir. At özellikleri kendi arasında çeşitli ırk ve iklime göre farklılık gösterse de, bütün hepsinin vücut sıcaklığı ortalama otuz sekiz derce olması da ilginç bir at özelliğidir. 

Fiziki Olarak At Özellikleri,
 • Atların köprücük kemikleri yoktur. Bu ise onların çok daha büyük adımlar atmaları ve hızlı olmalarına sebeptir.
 • Ortalama ömürleri 20-25 senedir. Ancak çok iyi koşullarda 30 yıl yaşayanlar da vardır.
 • Bacak kemikleri çok sağlamdır ve ayakta uyurlar. Kemikleri sağlam olduğu için uyurken hiç düşmezler.
 • Kulaklarını 180 derece çevirebilen atlar seslere karşı aşırı duyarlıdırlar.
 • Araştırmalar sonucu ilginç at özellikleri arasında sınırlı sayıda renk görüp ayırt etmeleri de vardır.
 • Açık ve koyu renkler, kırmızı ve maviyi ayırt ederler fakat gri ve yeşili ayırt edemezler.
 • Tüyleri vücut ısısını ayarlamak için termostat görevi görür. Buda değişik at özellikleri ortaya çıkarır. çünkü her iklim ve yöreye göre ısı değiştiği için atlarında renk ve tüyleri değişiklik gösterir.
 • At özelikleri arasın da tırnaklarının uzaması da bulunmaktadır. Yaklaşık dört ile altı hafta arasında kesilmesi ve nallarının çıkarılıp tekrar takılması gerekmektedir.
 • Atlar gözlerinin her iki yanda olması ile ortalama 160 derece ile 170 derece arasını çok rahat görebilirlerdir.
 • Görüş açıları dardır fakat derinlik olarak daha kısa mesafeleri görmektedirler. Beyin fonksiyonları bu şekilde odaklanma kontağı kurmaktadır.
 • İlginç at özellikleri arasın ses tonuna karşı duyarlılıkları da vardır. Sesin seviyesine göre duyguları ayırt edebilmektedirler.
 • Atlar ortalama 1 tonun üzerinde kiloya sahiptirler ve yaklaşık iki metre yüksekliğin de beş metre genişliğinde bir engeli bu kadar ağır bir vücut yapısıyla yapmaları da ilginç at özellikleri arasında bulunmaktadır.
 • Çok hızlı hayvanlardır saatte ortalama altmış dört kilometre hıza ulaşabilirler.
Atların özellikleri genel olarak bu şekildedir. Duygusal ve sadık bir hayvan olan at asil duruşuyla insanlar da hoş izlenimler bırakmaktadır. Atlar da insanlar gibi doğurarak çoğalır ve memeli hayvanlardır. Yeni çağlarda ulaşım araçları kullanıldığı için atlar binek olarak kullanılmaktan biraz daha soyutlanmıştır. Oysa atlar yaratılışları neticesiyle binek hayvanlarıdır. Günümüzde sadece yarış atı olarak kullanılmaktadır ve bazı atlı spor kulüpleri kurulmuştur ve doğa sporu yapmak isteyenler  atlarla beraber doğada biniş eğitimi alarak spor yapmaktadırlar.
]]>
At Sütü https://www.at.gen.tr/at-sutu.html Sun, 02 Dec 2018 05:59:31 +0000 At Sütü, otobur olarak beslenen memeli hayvanlardan olan dişi attan elde edilen bir üründür. Çevik yapılı bu hayvanın süt rengi saf beyazdır. Akışkan bir kıvama sahip ve ulaşım imkanı kolay olmayan ancak sağlık kaps At Sütü, otobur olarak beslenen memeli hayvanlardan olan dişi attan elde edilen bir üründür. Çevik yapılı bu hayvanın süt rengi saf beyazdır. Akışkan bir kıvama sahip ve ulaşım imkanı kolay olmayan ancak sağlık kapsamında birçok faydası olan bu süt içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut direncini arttırmaktadır. At sütü bazı hastalıkların giderilmesi için oldukça değerlidir. Bunun yanı sıra kolesterol dengesini belirli bir düzeye ulaştırıp halsizliğe iyi gelerek yaşlanma etkilerini azaltır. Diğer yandan vücudun herhangi bir bölümünde oluşan yaraların kısa sürede iyileşmesine, iltihap oluşumunu sonlandırmayı sağlayıp, egzama hastalığının tedavisine yardımcı olur. Stresi azaltma ve kas ağrılarını en az düzeye düşürme özelliği ile değerli bir besin maddesidir. Öte yandan bağırsak temizlemeye katkı sağlaması sindirim probleminin de önüne geçmiştir. İnsanlar tarafından pek ilgi görmeyen at sütü yoğun bir şekilde üretilmemekle birlikte verim yönünden düşük bir seviyededir. Söz konusu bu süt tüketim haricinde kozmetik sanayisinde de kullanıma hazır hale getirilmektedir. Sabun, şampuan ve kremlerin ana maddesini oluşturup cilt sağlığına iyi gelmektedir. Saymakla bitmeyecek faydası olan at sütü hassas vücutlarda yan etki gösterebileceği için laboratuvar ortamında analiz ve alerjik reaksiyon testlerinin yapılması sağlık bakımından önem teşkil etmektedir.

At sütü üretimi

At çiftliklerinde mera veya ahır hayvancılığı şeklinde beslenen atlar iyi bir bakımla son derece kaliteli süt verimi sağlar. Güçlü vücut yapısına sahip atların memelerinden süt sağılması dikkat gerektirir. At sütü üretimi geleneksel yöntem ya da süt sağma makineleri eşliğinde yapılmaktadır. Diğer hayvanlardan elde edilen sütlere oranla daha pahalı olarak piyasaya sunulan bu süt uygun şartlarda muhafaza edilip ambalaj yapılarak genellikle at çiftliklerinden veya internet üzerinden temin edilmektedir. At sütü üretimi Avrupa'da yaygındır.
]]>
At Irkları https://www.at.gen.tr/at-irklari.html Mon, 03 Dec 2018 02:54:24 +0000 At Irkları, Genel itibariyle at ırkları cinslerine göre farklı adla anılmaktadır. Yapılan bu ayrımın en temel sebebi ise kalıtsal özellikleri baz alınarak farklı kategorilere ayrılmasıdır. Dışarıdan bakıldığı za At Irkları, Genel itibariyle at ırkları cinslerine göre farklı adla anılmaktadır. Yapılan bu ayrımın en temel sebebi ise kalıtsal özellikleri baz alınarak farklı kategorilere ayrılmasıdır. Dışarıdan bakıldığı zaman bu atların arasında pek bir fark olduğu düşünülmese de aslında durum biraz daha farklıdır. Örneğin farklı bir ülkede dünyaya gelmiş bir at diğer atlara benzese de aslında at ırkları cinsleri bakımından farklılık göstermektedir. Dış görünüşleri itibariyle atların melez olmaması açısından benzen türlerin birbiriyle çiftleştirilmesi yapılmaktadır. Cinsleri tespit edilmiş atlar daha küçüklükten itibaren yani tay iken damızlıklarını kendi at ırkları ile bir arada tutarlar. Bu durum at ırkları cinslerinin birbirine karışmaması açısından oldukça önem bir husustur. Bu duruma verilen ad ise seçici üretim türleridir. 

Türlerin devamlılığı ve standardize edilmesi açısından at ırklarını farklı farklı yerlerde tutmak gereklidir. Aksi halde farklı ırklardan bir araya gelmiş ırklar yani melez doğan taylar bazı kalıtsal hastalıkların ortaya çıkması yol açar. Ayrıca fiziksel açıdan da bazı sorunların ortaya çıkması mümkündür. Bu durum uygun olmayan fiziksel yapıdan kaynaklı olarak at ırkları için kullanımını zorlaştırır ve at sahibine zor anlar yaşatır.

At Irkları Ayrımı Ve Temel Özellikleri

At ırkları arasında yapılan ayrımı atların kullanım amaçlarına göre sınıflandırmak mümkündür. Bu açıdan bakıldığında ağır işlerde çalıştırılan ve yük taşımada kullanılan at ırkları ile yarış amacıyla kullanılan at ırkları bulunmaktadır. Burada yapılan ayrımı ise soğuk kanlı ay ırkları ve ılık kanlı at ırkları olarak ifade edilmektedir. Sportif faaliyetlerde kullanılan at ırkları ılık kanlı atlar olarak bilinirken yük taşıma ve tarla sürme gibi ağır güç gerektiren durumlarda kullanılan at ırkları soğuk kanlı atlar olarak adlandırılmaktadır. En temel ayrım buradan gelmektedir. 

At Irkları Nelerdir
 • Fransız binek at ırkı
 • Arap atı ırkı
 • Trakehner at ırkı
 • Haflinger
 • Akhal at ırkı
 • Akhal teke at ırkı
 • Amerikan benekli at ırkı
 • Amerikan Mustang at ırkı
 • İrlanda at ırkı
 • Andalusian at ırkı
 • Rus nükleer atı ırkı
 • Lipizzan at ırkları
 • Camargue at ırkı
 • Oldenburg at ırkları
 • Haflinger at ırkı
 • Morgan at ırkları
]]>
Breton Atı https://www.at.gen.tr/breton-ati.html Tue, 04 Dec 2018 01:59:37 +0000 Breton Atı, Breton atının tarihi binlerce yol öncesine dayanır. Atların yürüyüşleri nedeniyle, Ortaçağ'da askeri amaçlarla kullanılıyordu. O zamanlardan 19.yüzyılın başlarına kadar bu cins, mevcut ırkı doğa Breton Atı, Breton atının tarihi binlerce yol öncesine dayanır. Atların yürüyüşleri nedeniyle, Ortaçağ'da askeri amaçlarla kullanılıyordu. O zamanlardan 19.yüzyılın başlarına kadar bu cins, mevcut ırkı doğaçlama yapmak için çeşitli diğer ırklarla çapraz olarak yetiştirilmiştir. Breton, taslak atlar kategorisine giren bir ırktır. Bu cins, Fransa'nın yerlisidir. Fransa'nın kuzeybatısında, Britanny'de geliştirilmiştir. Bu cins, Britanya'nın çeşitli bölgelerinden gelir ve üç farklı varyasyona ayrılır. Bunlar; Corley Breton, Postier Breton ve Büyük Taslak Breton cinsleridir. Merkezi Dağ Bretonu olarak da anılan Corley Breton, orijinal Bretonların soyundan gelmiştir. Orijinal Bretonlar, Arap ve safkan türleriyle melezlenerek türetilmiştir. Britanya'nın merkezinden gelen Postier Breton, Norfolk Trotter ve Hackney türüyle çapraz üreme yoluyla üretilmiştir. Britanya'nın kuzey kıyılarında Leon'dan gelen Heavy Draft Breton, Ardennes ve Percheron'la çapraz üreme Breton atları tarafından türetilmiştir.

Breton Atı Fiziksel Özellikleri: Breton atının yüksekliği, ait olduğu kategoriye bağlı olarak 14-16 karıştır. Düz profilli ve orantılı bir kafaya sahiptirler. Boyunları kısa ama güçlüdür. Kaslı bir yapıya sahiptir. Göğüs bölgesi kaslı ve geniştir. Omuzları uzun, geniş ve eğimlidir. Kısa olan bacaklar, geniş olan derzler ve iyi gelişmiş olan toynaklarla güçlü bir yapıdadır. Bacakları tüylüdür. Genelde Breton, yelesi ile birlikte kestane ve kumru renginde mevcuttur. 

Breton Atı Mizacı: Sakin bir attır. Eğitildiğinde komuta edilebilir. Öğrenmeye istekli oldukları için, hızlı bir şekilde gelişme eğilimi gösterirler.

Breton Atı Kullanım Amaçları: Breton atları, çeşitli amaçlarla kullanılan, dayanıklı hayvanlardır. Genelde bu hayvanlar, taslak at ve tarımcılıkta kullanılmaktadır. Bazı durumlarda, koçları çekmek için kullanılır. Günümüzde askeri amaçlar için de kullanılıyor. At biniciliğinde kullanımı da mevcuttur. Bunlara ek olarak, Fransa'da Breton atının etinden de yararlanılmaktadır.
]]>
Friesian Atı https://www.at.gen.tr/friesian-ati.html Tue, 04 Dec 2018 10:57:30 +0000 Firesian Atı, Firesian atının kökeni, Hollanda'nın en kuzeyinde olan Friesland ilidir. Avrupa'daki Equus Robustus soyundan gelmiştir. Friesian atı, Friesland ilinde seçilip yetiştirilmiştir. Friesian atı, dik boy Firesian Atı, Firesian atının kökeni, Hollanda'nın en kuzeyinde olan Friesland ilidir. Avrupa'daki Equus Robustus soyundan gelmiştir. Friesian atı, Friesland ilinde seçilip yetiştirilmiştir. Friesian atı, dik boyun seti, kalın lüks mane ve kuyruk özellikleriyle diğer cinsler arasından sıyrılır. Renkleri genelde siyahtır. Tarihte, şövalyeler ve soylular tarafından savaşlarda, ayrıca turnuvalarda kullanılmıştır. Tarihte adı, destrier olarak geçer. Daha sonraki zamanlarda, çiftlik işlerinde ve taşımacılıkta kullanıldı. Bazı yetiştiriciler, 1700 ve 1800'lerde, Avrupa ve Hollanda'da popüler olan yarışlar için, hafif ve rafine bir at yetiştirdiler. Dünya savaşından sonra ırklar yok olmaya başlamıştı. Son yıllarda, at biniciliği alanındaki özel yetiştiriciler tarafından bu tür yeniden hayat bulmuştur.

Firesian Atı Tipik Özellikleri: Firesian atları genelde siyah renktedir. Küçük kızların hayallerindeki kara güzellik olarak tarihe geçmiştir. Genellikle suyu severler. Tek başına vahşi doğada yaşayabilirler. Friesland'daki atlarla olan yakın ilişkileri nedeniyle, iyi bir mizaca sahiptir. Gururlu, güçlü, sadık ve neşeli bir mizaca sahiptirler. Binicileri ile güçlü bir bağ kurarlar. Aynı zamanda çok yönlü bir at türüdür. Eğitilmeye isteklidir. Bu nedenle bu cinsle çalışmak oldukça kolaydır. Eğitmenler, bu cins atların yeni şeyleri ne kadar iyi öğrendiklerini ve bilgiyi ne kadar iyi hafızalarında tutabildiklerini not etmişlerdir.

Firesian Atı Fiziksel Özellikleri: Güçlü kaslı gövdelerine ve iri kemiklere sahiptirler. Başları uzun ve kemerli bir boyunları vardır. Hızlı koşan atlar arasındadır. Günümüzde Firesian cinsi, modern ve barok olarak ikiye ayrılır. Modern tipteki atlar; sporcu atlardan daha uzun boylu ve daha ince kemiklidir. Barok tipindeki atlar ise; daha kısa, daha dayanıklı ve daha fazla tüye sahiptir. Geleneksel bir attır.
]]>
At Hamilelik https://www.at.gen.tr/at-hamilelik.html Wed, 05 Dec 2018 05:55:48 +0000 At Hamilelik, Dişi atlara 'kısrak' adı verilir. Kısraklar yıl boyunca periyodik olarak cinsel davranışları kabul edebilirler. Bununla birlikte, kısrakların tüm yıl boyunca çiftleşmelerine gerek yoktur. Buna rağmen bazı fa At Hamilelik, Dişi atlara 'kısrak' adı verilir. Kısraklar yıl boyunca periyodik olarak cinsel davranışları kabul edebilirler. Bununla birlikte, kısrakların tüm yıl boyunca çiftleşmelerine gerek yoktur. Buna rağmen bazı farklılıklarda olabilir. Ortalama her üç haftada bir östrus oluşabilir. Işık dışında photoperiyod uygulamaları, atların üreme fonksiyonlarını arttırır. İlkbahar ve yaz ayları çiftleşmeleri için genelde uygundur. Buna rağmen bir çok tay, yılın belirli zamanlarında doğabilir. Ovulasyon tipik olarak çiftleşme mevsiminin zirvesinde östrusla birliktedir. Östrus süresi kısraklar da farklılık göstermekle birlikte genellikle beş ile dokuz gün arasında olur. Dönemsel değişikler, genetik ve çevresel faktörler bu süreyi etkiler. Bazı kısraklar da bölünmüş östrus ve uzun süreli östrus da görülebilir. Bölünmüş östrusta, kısa bir süre için östrus bitmiş gibi görünür, bunu takiben cinsel kabul tekrar oluşur. Uzun süren östrus 10-40 günde son bulur. Yapılan araştırmalarda uzun süreli östrus durumunun genellikle gebe kalmakta güçlük çeken, abort yapan veya ağır yük hayvanı olarak kullanılan kısraklar da görüldüğü bildirilmiştir.

At hamilelik süresini, beslenme gibi çevresel faktörler ve fötusun genotipi etkiler. Saf kan atların yüzde doksan beşinde gebeliğin üç yüz yirmi beş ve üç yüz yirmi yedi gün sürdüğü, ortalama üç yüz kırk gün olduğu bildirilmiştir. Serbest dolaşan atlar arasında en çok ilkbaharın sonlarına doğru doğumlar gerçekleşir. Doğumun yaklaşımı kısraklar da farklı şekillerde görülür. Genellikle memelerin gelişimi, meme başlarının büyümesi ve süt kanallarının sonundaki meteryalin koyulaştığı görülür. Doğuma yakın kısraklar sıklıkla rahatsızlık ve yerinde duramama şeklinde belirtiler sergilerler. Tekrar tekrar yere uzanır ve ayağa kalkarlar, ön ayakları ile yerleri eşelerler, yuvarlanırlar, terlerler, başlarını yana doğru yani böğürlerine doğru döndürürler. Kısraklar karanlıkta veya sabahın erken saatlerinde taylamaya eğilimlidir. Koryoallantoik membranların kopması ile doğum yaklaşır. Boylu boyunca uzanmadan önce kısrak allantoik sıvıyı az miktarda akıtır. Büyük miktarda sıvı, kısrak yere düşerken butları yere değdiği zaman akar. Doğum boylu boyunca yatarken meydana gelir, nadiren ayaktayken oluşur. Doğum sonrası plasentafaji atlarda görülmez.
]]>
Atlar Nasıl Beslenir https://www.at.gen.tr/atlar-nasil-beslenir.html Thu, 06 Dec 2018 02:37:58 +0000 Atlar Nasıl Beslenir, Otçul ailesinden olan atların en sevdiği yiyecekler yonca otu, tane şeklinde olan yemler ve çayır otudur. Bu besinler asil atların ana besin kaynakları arasında yer alır. Bu besinlerin yanı sıra ayrıca atla Atlar Nasıl Beslenir, Otçul ailesinden olan atların en sevdiği yiyecekler yonca otu, tane şeklinde olan yemler ve çayır otudur. Bu besinler asil atların ana besin kaynakları arasında yer alır. Bu besinlerin yanı sıra ayrıca atların beslenmesinde hazır yemlerde kullanılır. Atlar beslenir iken hangi amaçla kullanıldığına göre daha zengin yada daha hafif beslenirler. Atların beslenmesinde kullanılan tane yemlerin içeriği bellidir yani protein ve enerji kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Atınızı beslerken istediğiniz kadar protein ve enerji içeren yemler ile atınızı besleyebilirsiniz. Atların beslenmesinde en önemli nokta atların bireysel özelliklerine göre beslenmesidir atların beslenmesinde mutlaka beslenme programı oluşturmalısınız. Bu programa göre atınızı besleyebilirsiniz bu programı oluştururken atın ağırlığı, yaşı ve kullanımı amacı yer almalıdır. Atınızı beslerken atınızın hangi performans noktasında olduğu oldukça önemli bir unsurdur. 

Atın beslenmesi sağlığını korunması bakımından oldukça önemlidir bu yüzden atınızı beslerken çok dikkatli olmalısınız. Asil hayvan olan atların beden büyüklüklerine göre mideleri oldukça küçük olur Atların mide kapasitesi bütün sindirim kanalının yaklaşık yüzde yetmişini teşkil etmektedir. Bu sebepten dolayı atlar çok sık beslenmelidir ancak sınırsız besleme atlar için oldukça tehlikeli ve zararlı olur. Atların beslenme zamanları belirli saatlerde ve aralıklarla yapılması gerekir. En uygun gün içinde dört kere olanıdır. Beslenme arasındaki zaman atksatıldığında yada ata birkaç gün besin verilmediğinde verilen besine at hücum eder. Böyle bir durum mide yırtılmasına veya timpaniye sebep olur. Diğer besleme kuralları ise sırasıyla şöyledir. 

Atlar nasıl beslenir, Otçul hayvanlarda ideal beslenme sıralaması şu şekildedir.
 • Tane yemler
 • Su
 • Kuru ot
]]>
Morgan Atı https://www.at.gen.tr/morgan-ati.html Thu, 06 Dec 2018 12:34:10 +0000 Morgan atı, Amerika'da gelişmiş en eski at ırklarındandır. Tarih boyunca yarış atı, sürüş atı ve süvari atı olarak pek çok alanda kullanılmıştır. Cins adını 1700'lü yılların sonunda cinsi kuran Amerikan besteci ve at y Morgan atı, Amerika'da gelişmiş en eski at ırklarındandır. Tarih boyunca yarış atı, sürüş atı ve süvari atı olarak pek çok alanda kullanılmıştır. Cins adını 1700'lü yılların sonunda cinsi kuran Amerikan besteci ve at yetiştirici Justin Morgan'dan alır. Morgan atları, 19. yüzyılda hızı ve dayanıklılığı sayesinde koşum takımında yer alıp koşum yarışları sırasında kullanılmıştır. Dayanıklılığına güvenilen bu atlar ayrıca 1848-1855 yıllarında Amerika iç savaşı nedeniyle ordunun taşıyıcılığını da yapmıştır. Özellikle bu dönemlerde fazla rağbet gören Morganların 1860'dan itibaren başlayan bir İngiltere yolculuğu da vardır. Çünkü İngilizler bu atı Amerika'dan kendi ülkelerine getirtmişlerdir.

Morgan atı özellikleri
Güçlü bacaklara sahiptirler, düz ya da hafif dışbükey profili ile ayırt etmek mümkündür. Geniş alınları ve göze çarpan kocaman gözleri vardır. Sırt üstü omuzları oldukça diktir. İyi görünümlü boyun kemerlerine sahiptirler ki bu da dikkat çeken özelliklerindendir. Arka kısımları görünür şekilde kaslıdır. Kuyrukları yükseğe bağlanmış, zarif ve düz görünümlüdür. Yatay olarak ölçüldüklerinde, 14.1-15.2 el boyundadırlar. Ağırlıkları 400-450 kg arası değişmektedir. Morganlar genellikle siyah ve kahverengi renkte olsalar da başka renklerine rastalanabilinir. Daha az rastlanan bu renkler; gri, kükreme, gümüş, karamel ve krem rengidir.

Morgan atlarının kullanımı
Acemi biniciler yerine daha eğitimli binicilerin kullanması gereken atlardır. Çünkü bu atlar daha sıcakkanlı, hassas ve ruhsallardır. Bu da acemi birinin işini zorlaştırır ve kontrolü kaybetmesini sağlayabilir. Tabi ki bunda bu atların yetiştiriliş tarzı da çok önemlidir. Bu üst düzey hayvanlar iyi bir eğitimden geçirilirse olağanüstü yeteneklerini de ortaya çıkarabileceklerdir.

Morgan atı genel sağlığı
Bu cins genellikle sağlam bir cins olarak algılanır. Sahip olduğu ırklara özgü hiçbir sağlık sorunu bulunmaması sahipleri için de oldukça kolaylık sağlar. Ancak yine de veterinere götürüp rutin kontroller yaptırmak ihmal edilmemelidir. 
]]>
Percheron Atı https://www.at.gen.tr/percheron-ati.html Thu, 06 Dec 2018 13:39:29 +0000 Percheron atı: Bu atların kökeni Fransa'nın Perche ilidir. Bu atlar tarih boyunca savaşlar ve tarım alanında kullanılmışlardır. Amerika birleşik devletleri ve Kanada'da oldukça popülerdir. Yaklaşık 25 yıl kadar yaşarlar.  Percheron atı: Bu atların kökeni Fransa'nın Perche ilidir. Bu atlar tarih boyunca savaşlar ve tarım alanında kullanılmışlardır. Amerika birleşik devletleri ve Kanada'da oldukça popülerdir. Yaklaşık 25 yıl kadar yaşarlar. 

Percheron atı özellikleri: Yapılı bir kas yapısına sahiptir. Dayanıklı ve güçlü yapılarıyla bilinirler. Ayak ve bacaklarının hareketleri uyumludur. Göğüsleri geniş ve derindir. Ön bacakların kas ve eklem yapısı vurguludur. Percheron atı iyi bir yük çekme atıdır ve bu yüzden dengeli ve güzel bir yürüyüş için çok önemlidir. Bu atların gözleri büyük ve çıkıktır. Geniş bir alına ve düz bir yüze sahiptirler. Zarif kulaklara sahip olan bu atlar Arap atlarının görsel bir ispatıdır. Percheronlar çok nazik atlardır. Sürüş için çok uygun olan bu atlar, güçlü ve istekli bir işçidir. Farkli iklim ve koşullara uyum sağlarlar. Ağır yükleri çekecek güce sahiptir. Atlamalar için eğitilebilen bu atlar binek olarak kullanılabilmektedir. Genellikle siyah ve gri renktedirler. Bazılarının baş ve ayaklarında beyaz lekeler vardır. Yaklaşık 1 ton civarında ve boyları 2 metrenin üzerine çıkabilmektedir. Bu kadar heybetli ve iri olmalarına rağmen tam aksine çok narin, kibar, uysal ve evcil hayvanlardır. İngiltere'de bu atlar genellikle reklamlarda, tarım ve yüksek atlama yarışlarında kullanılmaktadır. 
]]>
Yarış Atları https://www.at.gen.tr/yaris-atlari.html Fri, 07 Dec 2018 06:40:30 +0000 Yarış Atları, adından da tahmin edebileceğiniz gibi önemli yarışlarda kullanılan ve oldukça pahalı atlardır. Bu atlar özel olarak eğitilip büyüyünce ancak yarışlara katılması söz konusudur. Bu açıdan yarış atları Yarış Atları, adından da tahmin edebileceğiniz gibi önemli yarışlarda kullanılan ve oldukça pahalı atlardır. Bu atlar özel olarak eğitilip büyüyünce ancak yarışlara katılması söz konusudur. Bu açıdan yarış atları eğitimine özel olarak önem verilmektedir. Bunun için de at yetiştiren kimselerin eğitim için özel olarak seçmiş olduğu atları doğumundan itibaren izlemeye alır. Bu atların yarış atları olmaları için uygun olup olmadığını tespit edildikten sonra ancak eğitimine başlanır. Yani yarış atlarını daha tayken eğitmeye ve büyütmeye başlarlar. Yarış atları için dikkat edilmesi gereken hususların başında bu özel eğitimli hayvanların iyi bir eğitim alması ve yarışa uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Atlara Sevgiyle Yaklaşmak

Yarış atları için yapılması gerekenlerin başında bu canlılara sevgiyle yaklaşmak olacaktır. Ancak bu sayede uygun bir gönül bağı kurulması mümkündür. Bu atlara iyi davranmak, onları sevmek ve bu canlıyla birlikte olmak her açıdan önemlidir. Zira eskiden beridir atların insanları anladığı ve onlarla iyi bir dost olduğu bilinmektedir. Aynı durum yarış atları içinde geçerlidir. Aynı zamanda bu sevgi ister istemez düzenlenecek olan yarışlara da yansıyacaktır.

Yarış Atları Eğitimi

Yarış atları eğitilirken onlara birtakım hareketlerin öğretilmesi gerekmektedir. Bu eğitim verileceği sırada mutlaka atlara iyi davranmak ve onları çok fazla yormamak gerekir. Aksi halde yarış atları huysuzlanır ve sorun çıkarmaya başlar. İlk olarak atları ısındırmak için birtakım idmanlar yapmak gerekmektedir. Örneğin engelli yarışların olduğu kısımlar için düşük yükseklikteki hedeflerden başlatarak çalıştırmak daha yararlı olacaktır. Bu eğitim verildikten sonra ancak diğer parkurlara geçilebilir.

Yarış atları eğitiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise beslenmeleri ve sağlık koşullarıdır. Bu iki önemli konu için ise alanında yetkin beslenme uzmanları ve ozel olarak yetiştirilen veterinerlerin görev alması gerekir. Yarış atları için özel tesislerin kurulması ve bu tesislerde sürekli olarak bu uzmanların bulunması önemli bir husustur. Yarış atları için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise uygun ortamların sunulması ve denetlenmesidir. Olumsuz hava koşulları nedeniyle atlar sorun yaşayacağından gerekli önlemler alınmalıdır.

Yarış atları için yapılması gereken bir diğer husus ise bu canlıların temizliği ve bakımı konusudur. Atların bulunduğu yerin temiz ve hijyen kurallarına uygun olması şarttır. Sürekli olarak kaldıkları yerlerin temizlenmesi ve yiyeceklerinin hazır bulundurulması şarttır. Aksi halde yarış atları huysuzlanabilir ve yarışlarda sorun yaşayabilirler. Bununla birlikte en ufak bir kaza ya da yaralanmalara karşı da erken önlem almak ve gerekli tedaviyi uygulamak oldukça önemlidir.
]]>
Amerikan Minyatür Atı https://www.at.gen.tr/amerikan-minyatur-ati.html Sat, 08 Dec 2018 02:13:22 +0000 Amerikan Minyatür Atı, halk arasında küçük minik at olarak bilinir. Midilli at olarak ta isimlendirilir. Atın boyu 78 santimi geçmeyen minik attır. Toplum büyük atlara alıştığı için küçük amerikan atları şaşkınlık yara Amerikan Minyatür Atı, halk arasında küçük minik at olarak bilinir. Midilli at olarak ta isimlendirilir. Atın boyu 78 santimi geçmeyen minik attır. Toplum büyük atlara alıştığı için küçük amerikan atları şaşkınlık yaratabilir. Bu atları tanıdıkça sevilmeye ve alışılmaya başlanmıştır. Evcil kedi köpek gibi sevilen evde bakılmak istenen at cinsidir. Bu atların farklı türleri de vardır. Kendi arasında farklı cinsleri olur. Kısa bacaklı, geniş karınlı, ağır yapıya sahiptir. Boyun kısmı kalın ve kısa kafa yapısı görünümdedir.
 Farklı renkte olurlar. Genellikle altın sarısı, kahverengi ve beyaz renkte görülür. 

Amerikan minyatür atı zeki ve dost canlısı hayvan türüdür. İnatçı yapısı vardır. Görünüm bakımından tatlı ve sevimli hayvandır. Eğitimi kolaydır. Kişinin eğitimine uyum sağlar ve kolaylıkla her şeyi yapar. Eğitim yapılırken ata güzel eğitim verilmelidir. Ata iyi eğitim vermek biniciye zor anlar yaşatmaz. Ata güzel eğitim sağlamak yeni at binmeyi öğrenen çocuk için ideal at tercihi olur. Yetişkin tarafından da ata binilebilir. Ama çocuk için daha çok tercih edilir. Tatlı, uysal, sevimli hayvan grubundadır. Çocuk biniciliği, eğlence yarışları ve eğlence çadırlarında minyatür atları görmek mümkündür.

Amerikan minyatür atın beslenmesi

Bu atlar minik hayvan olarak bilinir. Çocuklar tarafından çok sevilir. Minyatür atın beslenmesi diğer atlara göre özenli ve kaliteli olmalıdır. Havuç, marul, yeşillik, salatalık bol verilmelidir. Kuru ot ve samanı çok temiz olmalıdır. Hayvana yem hazırlanırken kaliteli ve yağlı olmalıdır. Yemin içinde tuz, kalsiyum, minerali fazla olmalıdır. Balya halindeki saman ve otun içi açılarak temizliğine dikkat edilmelidir. İçilen suyun temiz olması sağlanmalıdır. Minyatür at hassas at olduğu için bakımı temiz ortamda yapılmalıdır. Açık havada otlatılması gelişimi ve dış görünüşü bakımından faydalı olur.
]]>
Amerikan Saddlebred Atı https://www.at.gen.tr/amerikan-saddlebred-ati.html Sat, 08 Dec 2018 20:28:48 +0000 Amerikan Saddlebred Atı: Hayranlarına göre dünyanın en güzel atıdır. Binicilik için uygun bir at türüdür. Bu nedenle, yürüyüşü ve samimi özellikleriyle ün salmıştır. İdeal bir yürüyüş ve hobi atı olan bu t
Amerikan Saddlebred Atı: Hayranlarına göre dünyanın en güzel atıdır. Binicilik için uygun bir at türüdür. Bu nedenle, yürüyüşü ve samimi özellikleriyle ün salmıştır. İdeal bir yürüyüş ve hobi atı olan bu tür, törenlerde ve plantasyon işlerinde ayrıca orduda da kullanılmaktadır. Bu tür, harika özelliklerini atalarına borçludur. Zahmetsiz yürüyüşünü, çevikliğini ve hızını trotter cinsinden almıştır. Morganlar ve Kanada atlarında olduğu gibi Amerikan Saddlebred atı da atletik ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Geçmişi: 1700'lü yıllarda Amerikalı sömürgeciler tarafından geliştirilmiştir. Birçoğu devrim savaşları sırasında, savaşta kullanıldıktan sonra, melezleri Kentucky'e getirildi. Orada Kentucky Saddler adını aldı. 1800'lerin başında Kentucky Saddler, rahat yürüyüşü ve istisnai dengesi nedeniyle plantasyonlarda çalıştı. Morgan ve safkan ırkı, iyi özellikleri geliştirmek için eklendi. Böylece, modern Amerikan Saddlebred atları üretildi. 1839'da doğan Saddlebred aygırlarının birçoğu, Danimarka'da görülen Saddlebred atlarının atası olarak görülür. Bu aygır, iç savaş sırasıda General Hunt Morgan'ın atı olarak da kullanılmıştır. Günümüzde Amerikan Saddlebred, at gösterilerinde, çeşitli disiplinlerde ve eyer koltuk stili binicilik yarışlarında yaygın olarak görülür.

Fiziksel Özellikleri: Çok yönlü bir attır. Vücudun geri kalan kısmı ile orantılı olan, yoğun kaslı bir vücuda ve iyi boyutlu ayaklara sahiptir. Sırtları tipik olarak kısa ve kaslı iken, bacakları düzdür. Atın kalçaları yüksek ve düz kasnaklıdır. Kuyruğu akışkan, yüksek ve düzdür. Gözleri geniş, parlak ve birbirlerinden uzaktır. Bunun aksine, kulakları birbirine yakındır. Boynu uzun ve eğimlidir. Omuzları derin ve eğimli, ayrıca omuz bıçakları arasındaki alan belirgindir. Geniş göğüslere ve yaylı kaburgalara sahiptir. Amerikan Saddlebred; defne, siyah, kahverengi ve kestane renklerinde mevcuttur. Ortalama yüksekliği, 60 ile 64 inç arasındadır. Ortalama ağırlığı, 450-550 kg arasındadır.

Mizaç: American Saddlebred türünün genellikle, sakin ve dost yanlısı bir mizacı vardır. Sevimli bir görünüşü vardır. Eğitilebilir bir türdür. Eğitildiği sürece, çok yönlü bir at olarak kullanılabilir.
]]>
Başkır Atı https://www.at.gen.tr/baskir-ati.html Sat, 08 Dec 2018 20:48:59 +0000 Başkır Atı, bu at cinsi Rusya ülkesinde bulunan Başkurdistan Cumhuriyetinde yetiştirilen eski dağ atıdır. Başkır atı melezlenerek çoğalır. Bu at cinsin en önemli özelliği vücudunu saran kıvırcık tüyleri olmasıdır. Tüy Başkır Atı, bu at cinsi Rusya ülkesinde bulunan Başkurdistan Cumhuriyetinde yetiştirilen eski dağ atıdır. Başkır atı melezlenerek çoğalır. Bu at cinsin en önemli özelliği vücudunu saran kıvırcık tüyleri olmasıdır. Tüyleriyle dikkat çeken sevimli hayvandır. Yaz ayında atın tüyü bukleler haline gelir ve kıvırcık olur. Görünüşüyle asaletli dikkat çekici hayvandır. Sıcak havaya karşı vücudunu hazırlar. Kış ayında eski haline döner. Tüyleri normal at gibi olur. Kıvırcık yapıya sahip atlar kişide alerji oluşturmaz.Atlara karşı alerji durumu varsa bu atlar alerji yaptırmaz. Bu at cinsin deri tüyü ve kıvırcık tüyü üzerindeki protein yapısı nedeniyle antialerjik karşı etki oluşturmaz. At severler için dikkat çeken hayvan türüdür. 

Başkır atı fiziksel olarak güçlü ve yuvarlak vücut yapısına sahiptir. Düzgün bacağı vardır. 5 bel omurunda oluşan sırt yapısına sahiptir. Sakin, uysal, gayretli at türüdür. Başkır atı hipoterapi çalışmasında sıkça kullanılır. İyi bir binek attır. At binmeyi öğrenmek için ve at binicisi içinde tercih edilen ve zorluk çıkarmayan sevilen at türüdür. Çocuklar için biniş sporunda serbest biniş ile kullanılır. Ani hareket yapmayan, biniciyi sabit tutan uysal sakin hayvandır. Binici tarafından yönlendirmede ani karara uyar ve panik yapmaz. Zorluk çıkarmaz. Başkır atı sağlam vücuda sahiptir. Hastalığa karşı direnç gösterir.

Başkır atı beslenmesi

Küçük mideye sahip otobur hayvandır. Başkır atın beslenmesine dikkat edilmelidir. Yem kalitesi, ahır kalitesi, dişlerin durumuna sürekli dikkat edilmesi gerekir. Atın genel bakımı bilinçli kişiler tarafından kontrol altına alınması gerekir. Ata verilecek yem taze ot olmalıdır. Kuru ot ve konsontre yem verildiği zaman dikkatli verilmelidir. Atın beslenmesi için saman önemli besin kaynağıdır. İyi kaliteli saman verilmelidir. Saman ve kuru ot balya halinde ise açılarak içinde cisim, pislik olmamasına bakılıp kontrol edilerek verilmelidir. Konsantre yem ata verilirken tahıl, şeker, tatlı besin, pekmez, ek gıdanın kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Saman yem karışımı yağlı olarak hazırlanmalıdır. Atın beslenmesine gösterilen özen atın yavrusu tayların beslenmesine de gösterilmelidir.
]]>
Mustang https://www.at.gen.tr/mustang.html Sun, 09 Dec 2018 15:24:37 +0000 Mustang, Amerika'nın keşfinden sonra Avrupalıların kıtaya getirdiği atların çeşitli nedenlerle serbest kalarak, özgür hale gelmiş olanlarına verilen isimdir. İspanyol Devleti güçlü ve sağlam ırklardan oluşan atları Am Mustang, Amerika'nın keşfinden sonra Avrupalıların kıtaya getirdiği atların çeşitli nedenlerle serbest kalarak, özgür hale gelmiş olanlarına verilen isimdir. İspanyol Devleti güçlü ve sağlam ırklardan oluşan atları Amerika'ya göndermiştir. Kıtaya binit ve taşımacılık amacıyla getirilen atlara binmeyi öğrenen Kızılderililer daha sonraları bu hayvanların özgür biçimde gezmeleri gerektiği düşüncesiyle atları serbest bırakmışlardır. Kızılderililer, Amerika'ya yerleşenlerin atlarını da çeşitli yollarla serbest bırakmışlardır.

Mustang: İspanyol ve Fas atlarının karışımı olan bu atlar doğada özgürce dolaşmaya başlamışlardır. Mustangların 1900'lerin başlarında sayıları iki milyona dayanmıştır. Doğada özgürlüğe alışan atlar ekili arazilere ve çiftliklere zarar vermeye başlayınca çiftçiler tarafından öldürülmeye başlanmıştır. Sayıları her geçen gün azalarak on binlerle ifade edilen sayılara düşmüştür. Günümüzde 40 bin civarında mustang olduğu tahmin edilmektedir. Mustanglar önceleri ırk olarak tamamı İspanyol ırkındandı. Sonraları çeşitli nedenlerle farklı ırktan olan atlar da serbest kalarak mustanglara katılmıştır. Bu karışıklıkla ırk saflıkları da kaybolmuştur.

Mustangların Özellikleri: Mustanglar doğada özgürce dolaşmakta ve doğal seçimlerle çoğalmakta ve yaşamaktadırlar. Doğal ortamda yaşadıkları için daha güçlü olmuşlardır. Genleri de güçlü bir biçimde aktarılmaktadır. Evcil atlara göre daha güçlü kemik yapısına ve tendonlara sahiptirler.
Mustanglar ırkların karışımı ile çoğaldıkları için belirgin bir biçim, boy ve renge sahip değillerdir. Mustangların ortalama uzunlukları 142 cm'dir. Uzunluklar 130-160 cm arasındadır. Renkleri ise karışık renkli, appolosa, yağız ve buckskin şeklindedir.
]]>
Evcil Atlar https://www.at.gen.tr/evcil-atlar.html Sun, 09 Dec 2018 22:39:25 +0000 Evcil atlar, geçmişi tarih öncesi zamana kadar giden atların çeşitli evrimsel değişimler geçirmesiyle oluşan üyeleridir. Evcil atlar zamanında Orta Asya'da yaşam sürmüş vahşi atlardan türemiştir. Equus Caballus adı verilen Evcil atlar, geçmişi tarih öncesi zamana kadar giden atların çeşitli evrimsel değişimler geçirmesiyle oluşan üyeleridir. Evcil atlar zamanında Orta Asya'da yaşam sürmüş vahşi atlardan türemiştir. Equus Caballus adı verilen cinse evcil atların tamamı üyedir. Atların evcilleştirilmesi ilk olarak Orta Asya'da olmuştur. Ancak bunun bir varsayım olarak kabul edildiği de söylenebilir. Vahşi atları avlayan, yakalayan ve besleyen oymak beyleri daha sonra bu atları yetiştirmeye başlamıştır. İnsanlar atlar sayesinde ulaşım, et, süt gibi ihtiyaçlarını sağlamışlardır. Binek atların ortaya çıkışı da ilk olarak Çin'de olmuştur. Atlar o dönemlerde savaşta ve yiyecek bulmakta kullanılmıştır. Tekerleğin icadıyla, at arabası yapılmasıyla birlikte evcil atların kullanımı daha fazla yaygınlaşmıştır.

Evcil atlar nasıl gelişmiştir

Evcil atların her türü ilkel Asya vahşi atından türemiştir. Asya vahşi atlarının büyüklüğü ve şekli prezewalski atına benzerdir. İnsanların gayretiyle evcilletirilmiş ve farklı işlerde kullanılmak üzere üretilmeye başlanmıştır. Büyük cins atlar savaş arabalarında kullanılmak için üretilmiştir. Dayanıklılık ve güç isteyen koşullarda kullanılmak üzere atlar üretilmiştir. Arap atlarının gelişimi de bu süreçte başlamıştır. Dayanıklık ve hızlı kısraklar, güzel görünen aygırlarla çiftleştirilmiştir. İlerleyen dönemlerde atların tarım için üretilmesi ağırlıkta olmuştur. Bu süreçte ağır atların revaçta olduğu söylenebilir.

Evcil atların özellikleri

Evcil atlar ataları olan vahşi atlar gibi insanların ilgisini çekecek özelliklere sahiptir. Diğer evcil hayvan türlerine göre insanlara daha yakındır. Atlara insanlar tarafından verilen değer aslında geçmişe dayalı özel bir ilişkinin sonucudur. Vahşi atlar tarihte sürüler halinde yaşamış ve besinlerini kendileri bulmuşlardır. Tehlikeleri sezinlemeleri, avlarını bulmaları onlar için kolaydı. Doğar doğmaz bir saat gibi bir sürede atın ayağa kalkması da, yaşamda kalabilmek için hareket etmelerinin gerekli olmasındadır. Evcil atlarda ataları gibi aynı özellikleri taşır. Atların daha çok ayakta uyuduklarını da belirtmek gerekir. Atalarında olduğu gibi evcil atlarda da aralarında işbirliği yapma özelliği vardır. 

Atların evcilleştirilmesi binlerce yıl öncesine dayanır. Ancak atın evcilleştirilmesi sırasında önemli olan içindeki vahşi ruhu anlamak gerekir. Özgürlükleri kısıtlanan, insanlara bağımlı hale getirilen, insana uyum sağlayan evcil atlar bile bazı hallerde bu vahşi ruhu açığa çıkarabilir. Atlara sessiz, güven verecek şekilde yaklaşılmalıdır. Asla gürültülü şekilde, agresif hareketler yapılmamalıdır. Ata dokunurken bile düşünmelisiniz.

Evcil atlar insanlığa hizmet eden diğer hayvanlarla kıyaslandığı zaman en yetenekli olanlarıdır. Tek tırnaklılar takımından olan atgiller familyasında bulunan memelilerdir. Sahibine karşı itaatkar, cesur, atılgan bir yapıya sahiplerdir. Her zaman sahibini memnun etmek isterler. Yorgun bile olsalar, gücünün sonuna kadar itaat etmeyi tercih ederler.

Atların yaşam süresi yaklaşık 20-30 yıldır. Kısrakların çoğu 15 yaşına kadar doğurabilir. Gebelik süresi 11 ay olup, tek yavru doğar. Gözleri açık olarak yavrunun ayağa kalkması birkaç dakika içinde olur. Binek ve yarış atı olarak kullanılan evcil atlar ince uzun bacaklı olur. Taşıma ve yük çekme alanında kullanılanlar ise, iri cüsseli  ve kalın bacaklıdır. Eğer beraber olan atların arasında haset olmazsa, birbirlerine gıpta ederler. Yani birbirine bakarak daha hızlı koşar, diğerini geçmeye çalışırlar. Eğer atların ayakları kırılırsa, atın iyileşmesi maalesef mümkün olmaz.

Evcil atların renkleri ve tüy özellikleri

Don olarak tabir edilen atın rengi büyümesi bitinceye kadar değişebilir. Ancak bu sürede gerçek rengine kavuşur. Yaşlandığında ise tüyleri rengini kaybetmeye başlar. Açık renkli atlar koyu renkli olanlardan daha sık hastalanır. Evcil atlar tek renkli]]> At https://www.at.gen.tr/at.html Mon, 10 Dec 2018 05:36:23 +0000 At, bilimsel adı equus caballus olan bir hayvan türüdür. Bazı bilim insanlarının söyleyişine göre atın ilk evcilleştirilmesine önce olan topluluk İskitlerdir. Atın geçmişi yaklaşık 55 milyon öncesine dayanmaktadır. İnsanl At, bilimsel adı equus caballus olan bir hayvan türüdür. Bazı bilim insanlarının söyleyişine göre atın ilk evcilleştirilmesine önce olan topluluk İskitlerdir. Atın geçmişi yaklaşık 55 milyon öncesine dayanmaktadır. İnsanların savaş meydanlarındaki, yük taşımada, cirit ve at yarışlarında yardımcısıdır. Halk arasında at kelimesinin anlamı çok geniştir. At, insanlara hizmet eden hayvanlar arasında en kıymetli olanıdır. At, memeli bir hayvan türüdür. Atın erkek olanına aygır, dişi olanına kısrak, yük çekenine beygir ve yavrularına tay adı verilir. At, geviş getirmeyen bir hayvandır. Tek parçalı mideleri vardır ve mide kapasiteleri 10-19 litre arasında değişmektedir. At midesinin özel yapısı nedeniyle kusamaz. Kusma belirtileri olursa ölümlerinin yaklaşmış olduğunu belirtir. At, günde yaklaşık 20-40 litre su içer. Erkek atlarda 40, dişi atlarda 36 diş bulunur. Dişleri zamanla aşınır, Aşınma derecesine göre atın yaşı saptanabilir.

At, yaklaşık 20-30 sene yaşar. Atın gebelik süresi yaklaşık 11 aydır. Bazı kısraklar 15 yaşına kadar doğurur. At, bir yavru doğurur. Yılda bir kez doğurur. Yavru at doğar doğmaz ayaklanır ve annesini izler. Emzirme süreleri 4-5 aydır. Gözleri açık doğar. 
At, burun delikleri geniş büyük gözlü bir hayvandır. Boynunun üzerinde gür kıllardan oluşan yelesi vardı. Kulakları küçüktür ancak çok iyi işitirler. Uzun püsküllü bir kuyruğu vardır. Bacak kasları çok kuvvetlidir.  

At Cinsleri

Arap Atı: Çok dayanıklı bir at cinsidir. Binek ve yarış atıdır. 24 saat su içmeden yol alabilirler. Düz yarışlarda koşarlar. Çöl şartlarına dayanıklıdır. 
İngiliz Atı: Özellikle yarış için yetiştirilirler. Aynı zamanda iyi bir binek hayvanıdır. Bacakları arap atına göre daha uzundur.
Amerikan Mustang Atı: Mustang kelimesi İspanyolca'da "sahipsiz" anlamına gelmektedir. Bu atlar 200 yıllık bir süre içinde sahipsiz vahşi hayvanlar haline geldiler. Bu atlar binek atlar ile çiftleşerek sayılarını arttırdılar. Bu cins farklı boy, şekil, renk ve türde olabilirler. 
Pony: Attan farkı sadece boylarıdır. Küçük, sakin ve dayanıklı bir at cinsidir. Genelde çocuklar için binek hayvan olarak kullanılır. 
Friesian: Daima siyah renkte olan bir cinstir. Tüylü ayakları, uzun yeleleri vardır. 
Akhal Teke: Kendisine has altın tüy rengi vardır. Bu at cinsi Türkmenistan'a aittir.
Midilli Atı: Küçük, dayanıklı bir at türüdür. Sakindirler. İzlanda ve Norveç midillileri meşhurdur
Çin Atı: Bacakları Arap atından daha uzun ve İngiliz atından daha kısadır. Bacakları ortalama bir attan daha uzun olduğu için çok fazla yol kat edebilirler. Türleri tükenmekte olan bir türdür. 

Atların Evrimi: Atların evrimi incelendiğinde çok ilginç bilgilere ulaşmak mümkündür. Bu hayvanlar 60 milyon yıl önce Eosen devrinde ortaya çıkmıştır. Başta boy olarak çok küçük olan bu hayvanlar zamanla boyları artmıştır. En başında bir kedi kadar küçük boyları vardı. Atların önceden kedi kadar küçük oldukları düşünülürse o zamandan bu zamana gelene kadar çok büyük bir evrim geçirmişlerdir. Gerçekte atın böyle bir evrimden geçmediği savunmaktadır. 
 
Atın Başının Bölümleri: Tepe, kakül, burun, burun delikleri, yüz, yanaklar, çene altı çukuru, ağız, gözler, göz üstü çukuru, alın, burun üstü yeri, ganajlar, azı yeri bölümlerinden oluşur.

At Gövdesinin Bölümleri: Boyun, karın, böğür, sırt, bel, kalça, göğüs, kürek, koltuklar, kaburga bölümlerinden oluşur.
 Atın Orta Asya da evcilleştirildiği düşünülmektedir. Atlar kuru ve yeşil otlar, tahıl veya saman ile beslenirler. Bunların yanında küp şekerini çok severler. 
Atları sıcakkanlı ve soğukkanlı olarak gruplamamızda mümkündür. Sıcakkanlı atlar narin ve ince yapılıdırlar. Uzun süre çok hızlı koşabilirler. Arap atları ve İngiliz atları sıcakkanlı atlardır. Soğukkanlı atlar ise daha]]> Peru Paso Atı https://www.at.gen.tr/peru-paso-ati.html Mon, 10 Dec 2018 19:30:54 +0000 Peru Paso Atı, 1531'de İspanya'nın fethi sırasında Güney Amerika'ya geldi. Güney Amerika'nın başkenti olan Peru'nun kuzeyinde geniş çapta şeker ve pamuk ekimi yapılıyor ve gözetmenlerin tarlaların etrafını dolanması günler Peru Paso Atı, 1531'de İspanya'nın fethi sırasında Güney Amerika'ya geldi. Güney Amerika'nın başkenti olan Peru'nun kuzeyinde geniş çapta şeker ve pamuk ekimi yapılıyor ve gözetmenlerin tarlaların etrafını dolanması günler sürüyordu. Ayrıca Peru'nun güneyindeki yerleşim yerlerini ayıran geniş kurak çöller güçlü sağlam atlar gerektiriyordu. Peru paso atı, biniş konforu ve dayanıklılığıyla buradaki halka fayda sağlamış ve halkın bu atları yetiştirmesiyle sonuçlanmıştır.

Peru Paso atı görünüm özellikleri
Bu atlar genellikle orta büyüklüktedir. Yaklaşık olarak 14.1-15.2 el boyunda olduğunu söyleyebiliriz. Bu atlar derin bir göğüs, ağır bir boyun ve ağır bir gövdeye sahiptirler. Kalçaları arasında sıkı sıkıya tutunan, düşük setli kuyrukları vardır. Renkleri değişiklik gösterebilir. Kestane, siyah, defne, kahverengi, gri başka ara renklerde de görmek mümkündür. Gri ve koyu renkli olanları ise en çok tercih edilenler arasındadır. Yelleri parlak, güzel ve gürdür. Yüzlerinde ve bacaklarında beyaz çizgilere rastlanabilir. 

Peru Paso atı yürüyüşü
Tırmanış yerine daha çok yürüyüş atı olarak tercih edilen bu atlar, 4 eşit vuruşa sahiptir. Sol arka, sol ön, sağ arka, sağ ön şeklinde gerçekleşen yanal bir yürüyüşleri vardır. Bu karakteristik yürüyüş hem atın kendini hem de biniciyi yormadan uzun mesafeleri kısa zamanda almasını sağlar. Sürücünün yorulmaması ve yol boyunca sarsılmaması bu atların, yarış olarak kullanılmasında da etkilidir.
Peru Paso atının canlılığı, enerjisi, coşkusu ve cesareti binicilerini kendine hayran bırakır ve sahipleri için adeta tutkudur. Ayrıca algısı yüksek olan bu atlar binicisini hemen tanıyarak çabuk tepkiler verebilir ki bu da binici ve atın tek beden olmasını sağlayarak harika bir uyum getirir. Tüm bunlar bu atın tercih edilmesinde oldukça etkilidir.
]]>
Ahal Teke https://www.at.gen.tr/ahal-teke.html Tue, 11 Dec 2018 08:19:02 +0000 Ahal teke, bir Türkmen atı türüdür. Bilim adamları ahal tekeyi üç bin yıl evvel ilk evcilleştirilmiş  at türü olarak kabul etmektedirler. Ahal teke diğer atlara benzemediği ve tür olarak güzel olduğu için ilk gören Ahal teke, bir Türkmen atı türüdür. Bilim adamları ahal tekeyi üç bin yıl evvel ilk evcilleştirilmiş  at türü olarak kabul etmektedirler. Ahal teke diğer atlara benzemediği ve tür olarak güzel olduğu için ilk gören kişilerde büyük bir şaşkınlık ve hayranlık uyandırır. Herkes onun gerçek olmayacak kadar güzel olduğunu iddia eder. Ahal teke yarışlarda da kullanılmış ve bir çok başarıya ulaşmıştır. bu nedenle Avrupa ülkelerinde bilinen ve sevilen bir at çeşididir. Ahal teke atları Osmanlı ordusunda da binek olarak kullanılmış ve bir çok zafere imza atmışlardır.

Ahal teke atları Türkmenistan'da yetiştirilmekte ve bir çok atın iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Son dönemlerde ırkının tükenme tehlikesin de olması nedeniyle bir çok ülkede  yetiştiriciliği yapılmaktadır. Soğuğa dayanıklı bir ırk oldukları için genelde soğuk ülkelerde yetiştirilmektedir. Bu ülkeler başta Türkmenistan olmak üzere;
 • Rusya
 • Almanya
 • Fransa
 • Avustralya gibi ülkelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Ahal teke atlarının özellikleri;
 • Sahipleriyle son derece uyumlu atlardır
 • Yumuşak ve parlak bir tüy yapısına sahiptirler
 • Zeki bir at türüdür
 • Gece karanlıkta gözleri son derece keskindir
 • Oldukça hızlı koşarlar
 • Duruşu ve kulakları diğer atlara göre oldukça diktir
 • Vücutları oldukça esnektir
 • Güçlü bir kas yapısına sahiptirler
 • Gözleri iri ve ovaldir ve açık renkli olan ahal teke atlarının genelde gözleri mavi renktedir.
 • Uzun boyu ile asaletli bir duruşa sahiptirler
 • Uysaldırlar
Ahal teke atları isimlerini Türkmenistan'da  Akhal yöresinde yaşayan 'Teke' aşiretinden almışlardır. Ateke atları güç ve aseletli özelliklerinden dolayı Manas Destanı ve Dede Korkut hikayelerinde de yer almıştır. Türkmenistan'da adlarına yapılmış ahal teke anıtları da mevcuttur ve yirmi yedi nisan 'At bayramı' olarakta kutlanmaktadır.
]]>